Strona główna Bez kategorii Miejsce pod Porta Santa gotowe

Miejsce pod Porta Santa gotowe

25

Mierzące sześć metrów szklane drzwi staną za pomnikiem św. Jana Pawła II na placu jego imienia w Świdnicy do końca sierpnia. Miejsce pod Porta Santa jest już przygotowywane.

porta santa 3

Tuż za rzeźbą wmurowano bolce, na których instalacja zostanie zamontowana. Porta Santa to konstrukcja o wymiarach ok. 4.5 m na 6 m na 1 m pokryta płaskorzeźbami szklanymi, które utworzą skrzydła drzwiowe. – Montaż ma być wykonany do końca sierpnia, obecnie ustalany jest termin małej uroczystości związanej z odsłonięciem Porta Santa i od tego zależy finalny termin montażu – informuje Stefan Augustyn, rzecznik UM w Świdnicy. Szklaną instalację wykonuje Jarosław Wójcik – ten sam artysta, który stworzył pomnik św. Jana Pawła II. Inne jest źródło finansowania.

Porta Santa 2

Wizualizacja szklanych drzwi

Pomnik, który kosztował 200 tysięcy złotych, został sfinansowany ze zbiórek przykościelnych i darów sponsorów. Jego postawienie było inicjatywą Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Szklane drzwi to pomysł władz miasta. Forsował go, mimo sprzeciwu części Rady Miejskiej, zastępca prezydenta Ireneusz Pałac, twierdząc, że placowi brakuje dominanty. Porta Santa będą kosztowały wraz z transportem i montażem 250 tysięcy złotych. To pieniądze z budżetu Świdnicy.

/asz/

Poprzedni artykułCo grają w kinie?
Następny artykułPrezydent pogratulował Rafałowi Majce