Strona główna Kultura Światowej sławy organista zagra w Świdnicy

Światowej sławy organista zagra w Świdnicy

2

Zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Chorda Auxit. W piątek, 4 lipca w katedrze świdnickiej pierwszy koncert. Na organach zagra Lorenzo Ghielmi, światowej sławy organista, klawesynista, dyrygent i muzykolog.

organy

Festiwal w tym roku składa się z 7 recitali organowych w Świdnicy (Katedra) i we Wrocławiu (Kościół Uniwersytecki) w wykonaniu organistów z Polski i zza granicy. Gościem specjalnym Festiwalu jest Lorenzo Ghielmi, profesor organów z Mediolanu. Poza tym będziemy mogli usłyszeć znakomitą organistkę Marię Magdalenę Kaczor, Polkę mieszkającą w Lyonie. Oprócz zagranicznych gości, dolnośląskiej publiczności, zaprezentują się organiści mieszkający w Świdnicy – Marcin Armański oraz Zuzanna i Maciej Batorowie.

Wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu będzie pierwszy koncert. Nasze zaproszenie przyjął bowiem gość absolutnie wyjątkowy, prawdziwa gwiazda sceny organowej – Lorenzo Gielmi – mówi Zuzanna Bator, dyrektor artystyczny Festiwalu Chorda Auxit i dodaje. – Profesor Ghielmi to niezwykła muzyczna osobowość, jest także bardzo rozchwytywany, koncertuje na całym świecie. Także dwa ostatnie koncerty – recitale Marii Magdaleny Kaczor zasługują na duże zainteresowanie.

Marię Magdalenę Kaczor poznałem podczas egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej w Warszawie – mówi Maciej Bator i dodaje. – Ze względu na wewnętrzne niesnaski w komisji egzaminacyjnej nie dostała się na studia – więc pojechała do Paryża, gdzie została od razu przyjęta i zrobiła międzynarodową karierę. Jej kalendarz koncertowy jest dziś zapełniony na 2 lata do przodu. Niedawno wróciła z rocznego kontraktu koncertowego w Japonii, gdzie nagrała swoją płytę CD. Jest laureatką międzynarodowych konkursów organowych.

Wszystkie koncerty będą filmowane i transmitowane na telebim stojący przed ołtarzem, tak, by publiczność mogła z bliska podziwiać grę organisty. Dla wielu słuchaczy zobaczenie organisty „z bliska” to wielkie przeżycie. Bardzo serdecznie zapraszamy na letnie koncerty!

Patronatem honorowym Festiwal objęli : Biskup Świdnicki, Prezydent Świdnicy i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit i Świdnicki Ośrodek Kultury.

4.07.2014 (piątek) godz. 19.00 katedra świdnicka,

WIECZORY ŚWIDNICKIE

LORENZO GHIELMI (Mediolan) – organy

11.07.2014(piątek), godz. 19.00 katedra świdnicka

MACIEJ BATOR (Świdnica) – organy

12.07.2014 (sobota), godz. 19.00 Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu
MARCIN ARMAŃSKI (Świdnica) – organy

18.07.2014 (piątek), godz. 19.00 katedra świdnicka

ZUZANNA BATOR, MACIEJ BATOR ( Świdnica) – duet organowy

19.07.2014 (sobota),  godz. 19.00 Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu
ZUZANNA BATOR (Świdnica) – organy

25.07.2014 (piątek), godz. 19.00 katedra świdnicka

MARIA-MAGDALENA KACZOR (Lyon) – organy

26.07.2014 (sobota), godz. 19.00 Kościół Uniwersytecki we Wrocławiu

MARIA-MAGDALENA KACZOR (Lyon) – organy

Poprzedni artykułWakacje w Gminie Świdnica
Następny artykułLegendy Muzyki [KONKURS]