Strona główna Sport Inne Józef Beker – kolarski mistrz spod Świdnicy

Józef Beker – kolarski mistrz spod Świdnicy

3

Józef Beker – mieszkaniec podświdnickiej wsi, jeden z największych talentów polskiego kolarstwa szosowego lat sześćdziesiątych. W 1965 roku zwyciężył w Tour de Pologne. Jego życie nie było jednak usłane różami i nie szczędziło mu przykrych sytuacji. Kilka lat temu uległ poważnemu wypadkowi w trakcie wykonywania prac domowych.

Józef Beker

FOTO: izba.centrum.zarow.pl

Karierę kolarską zaczął dość późno, bo dopiero w wieku 20 lat, jako zawodnik Odry Brzeg,  a później  LZS-u Mokrzeszów. Miał szansę wyjechać na Igrzyska Olimpijskie do Rzymu w roku 1960, jednak nie posiadał wtedy paszportu, a o wyjazd zagraniczny w tamtych czasach było wyjątkowo trudno. W 1961 roku został uznany najlepszym szosowcem w kraju, a dwa lata później wraz z kolegami zajął drugie miejsce w Tour de France w klasyfikacji drużynowej dla amatorów.

 

Józef Beker2

FOTO: izba.centrum.zarow.pl

Cztery lata później triumfował w Tour de Pologne i zajął drugie miejsce w wyścigu dookoła Austrii. Pod koniec kariery założył kwiaciarnię i lodziarnię. Dziś mieszka w Bagieńcu oddalonym o kilka kilometrów od Świdnicy. Kilka lat temu spotkała go niestety przykra sytuacja. Podczas wykonywania prac domowych uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego stwierdzono u niego guza mózgu. Dzięki pomocy żony, rodziny i przyjaciół mimo, że lekarze nie dawali mu większych szans na powrót do zdrowia, doszedł do siebie i prowadzi spokojne życie rozwijając kolejną pasję jaką jest tenis. Człowiek ten jest idealnym przykładem na to, że dzięki swojemu uporowi i pomocy bliskich można pokonać ciężką chorobę i żyć szczęśliwie.

/M.Rodziewicz/