Strona główna Sport Inne Absolwent świdnickiego SMS-u etapowym zwycięzcą TDF!

Absolwent świdnickiego SMS-u etapowym zwycięzcą TDF!

0

Rafał Majka, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy o profilu kolarskim prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego został w ostatnią sobotę pierwszym od 21 lat Polakiem, a drugim w historii, który wygrał etap największego kolarskiego wyścigu. Polak reprezentujący grupę Saxo Bank zwyciężył na niezwykle trudnym, alpejskim etapie Tour de France i zrobił to w stylu największych mistrzów w historii kolarstwa.

 majka2

24-latek parę tygodni wcześniej uplasował się na wysokiej czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia i mogłoby się wydawać, że podium w kolejnym tourze będzie dla niego nieosiągalne. Wygrywając etap górski powtórzył sukces Zenona Jaskuły z 1993 roku, ale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – Tour de France nadal trwa, a przed zawodnikami kolejne górskie wyzwania w Pirenejach. Sukces młodego zawodnika to również sukces szkoły kształcącej kolarzy w kategorii juniorów.

 majka1

Rafał skończył świdnickie LO SMS w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych – szkole z tradycjami medycznymi, a od paru lat również sportowymi. Sukcesy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy są wypadkową doskonałej współpracy wielu podmiotów. Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Polski Związek Kolarstwa dbają o wszechstronność szkolenia i edukacji. Uczniowie, zawodnicy mają doskonałe warunki, by łączyć sportową pasję z przygotowaniem do egzaminu dojrzałości. Kadra trenerska dba o wysoki poziom wyszkolenia – uczniowie ścigają się z najlepszymi w Europie i na świecie. To ze Świdnicy młodzi zawodnicy wyjeżdżają na wyścigi m.in. do Szwajcarii, Hiszpanii, Chorwacji, na Białoruś a w sierpniu do Chin. Trener koordynator – Waldemar Cebula, selekcjoner kadry narodowej juniorów współpracuje z klubami kolarskimi i wyławia takie perełki jaką bez wątpienia jest Rafał Majka. W roku szkolnym 2014/2015 pojawią się w szkole również zawodniczki, być może przyszłe następczynie Mai Włoszczowskiej. Poszerzając ofertę edukacyjną szkoły chcemy wykorzystać nasz potencjał – trener Mariusz Mazur został selekcjonerem kadry narodowej kobiet. Mając na uwadze jego doświadczenie i sukcesy, z nadzieją patrzymy w przyszłość. Zawodniczki i zawodnicy trenować będą na Dolnym Śląsku pod okiem trenerów – byłych kolarzy. Finałem tych przygotowań są coroczne mistrzostwa Polski, które od dwóch lat goszczą w naszym regionie. Mistrzostwa Polski w Sobótce przyciągają rzesze sympatyków kolarstwa i tak coraz większa ilość Dolnoślązaków zainteresowana jest szkołą. To dobry prognostyk na przyszłość, kiedy to być może Dolny Śląsk stanie się stolicą kolarstwa, a my będziemy kibicować na Tour de France kolejnemu zawodnikowi ze Świdnicy – mówi szczęśliwa Dorota Fortuna-Rataj, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Poprzedni artykułW Morawie rywalizowali najzdolniejsi młodzicy jeźdźcy
Następny artykułParku w rocznicę nie będzie