Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Gdzie na weekend?

Znanenieznane.pl: Gdzie na weekend?

0

To pytanie wraca jak bumerang. Macie wolny weekend i chcecie ruszyć za miasto, zobaczyć nowe miejsce i aktywnie spędzić czas. Przybywamy na ratunek! Oto kilka propozycji, które mogą Was zainspirować. Będzie turystyka wodna, górska, piesza, rowerowa i przygoda na linach.

shutterstock_60381637_Details-0

Szlak wodny

Miłośnicy turystyki wodnej mogą zmierzyć się z Pętlą Żuławską. Trasa przebiega przez teren Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną. Wisłę nazywa się często „Polską Amazonką” i zalicza się do największych nieuregulowanych rzek Europy. Walory przyrodnicze spowodowały wpisanie Wisły w program „Natura 2000”.
Bez schodzenia na ląd możecie przepłynąć z Gdańska przez Malbork i Elbląg do Krynicy Morskiej. Na trasie można poruszać się kajakiem, jachtem lub łodzią motorową. W zależności od tego, ile czasu spędzicie dodatkowo na zwiedzaniu miejscowości, wodna przygoda może trwać od kilku do kilkunastu dni.

Skały, zamki i pustynia

Kolejna inspiracja jest synonimem aktywności… To Jura Krakowsko-Częstochowska. Turyści odwiedzają te tereny, by wspinać się po skałkach na szczycie Sokolika i szukać tajemniczych zamków w Mirowie, Bobolicach, Siewierzu, Pilicy, Krakowie czy Krzeszowicach.
Jura to także jedno z największych skupisk jaskiń w Polsce. Szczególnie dużo znajduje się ich w okolicach Ojcowa. Turystom udostępniono jaskinie: Wierzchowską Górną w Wierzchowie, Łokietka w Ojcowie, Ciemną w Ojcowie, Nietoperzową w Jerzmanowicach, Ewy na Wyżynie Wieluńskiej i Głęboką w Górze Zborów. Oczywiście nie zapominajmy o jaskinii Smocza Jama w Krakowie. Jeśli macie ochotę pospacerować po pustyni, to wcale nie musicie wyjeżdżać do Maroko czy Libii. Mamy w Polsce Pustynię Błędowską, czyli ponad 30 km2 piasków. Obszar ten rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie.

Rower, wędrówka, sporty zimowe

Jeśli szukacie malowniczego miejsca, w którym można oderwać się od miejskiego zgiełku i poczuć górski klimat, wybierzcie się na Szyndzielnię. Szczyt mierzy 1028 m n.p.m., zdobędziecie go pieszo, rowerem lub kolejką gondolową (kolejka przystosowana jest do przewozu osób niepełnosprawnych, a także wózków dziecięcych, nart i rowerów).
Stoki Szyndzielni są synonimem aktywnego wypoczynku. Spod dolnej stacji kolejki oraz z pobliskiego Dębowca, na szczyt prowadzą liczne trasy. Szczególnie czerwony szlak, czyli nartostrada, znakomicie nadają się do pieszej wędrówki lub wjazdu na rowerze. Na Szyndzielni górującej nad Bielskiem-Białą można też spotkać miłośników joggingu i nordic walkingu.

Zastrzyk adrenaliny

Kolejna opcja spodoba się osobom poszukującym aktywnej zabawy! Adrenalina Park koło Kątów Wrocławskich to ponad 12 hektarów zabawy nie tylko dla dzieci, ale i dla najbardziej wymagających dorosłych.
Na terenie położonym w malowniczej dolinie rzeki Strzegomki możecie się do woli wyskakać, mijać przeszkody, wspinać się po linach i mostkach, testując swoją sprawność fizyczną i zmysł równowagi.
W Adrenalinia Parku znajdują się najdłuższe tyrolki w Polsce. 320 metrów w 60 sekund – prędkość i emocje! A jeśli wciąż Wam mało jest jeszcze zorbing, eurobungee i minirafting.

portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułAlbo spokój, albo zabawa?
Następny artykułEmpik poleca: Autobiografia. Sir Alex Ferguson