Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Do Goworowa na wycieczki

Znanenieznane.pl: Do Goworowa na wycieczki

0

Goworów to jedna z wielu starych wsi łańcuchowych Kotliny Kłodzkiej. Położony jest u stóp południowo-zachodniego ramienia Masywu Śnieżnika, u stóp Pątnika. Będąc w tych rejonach, nie można sobie odmówić pieszych wędrówek górskich na Śnieżnik i Trójmorski Wierch oraz wspaniałych wycieczek rowerowych z widokami zapierającymi dech w piersiach. 

szlak na Trójmorski Wierch

Goworów jest największym wiejskim, murowanym zespołem zabytkowym o cechach charakterystycznych dla pogranicza śląsko-czeskiego. Można tu zobaczyć kościół pw. św. Piotra i Pawła: portal wieży kościelnej nosi datę 1598 r., z barokowym wyposażeniem, przy kościele znajduje się barokowa grupa rzeźb.

W Goworowie znajdziecie także ciekawy restaurowany, barokowy dwór z 1785 r., gdzie przed II wojną światową mieściło się sanatorium dla urzędników policji, a w czasie wojny dla oficerów. Dziś jest to własność Polaka z Nowego Jorku prowadzącego profesjonalny salon fryzjerski, cieszący się w okolicy dużym powodzeniem.

Historia Goworowa

Goworów to wieś istniejąca od I połowy XIV w. Pod koniec XVIII w. stała się centrum okolicznego tkactwa. Wyroby stąd wysyłane były do Hiszpanii i Ameryki Północnej, kres handlowej prosperity położyła blokada kontynentalna. Przełom XIX i XX w. to okres rozwoju wsi jako ośrodka letniskowego oraz ośrodka sportów zimowych. Goworów to także znany punkt wyjść turystycznych w Masyw Śnieżnika.

Co można tam robić?

Czego nie wolno pominąć?

  • Wizyty w goworowskim kościele
  • Pieszej wędrówki w Masyw Śnieżnika np. przez Jodłów na Trójmorski Wierch
  • Wycieczki do Międzylesia z Miejską Trasą Turystyczną.

Imprezy i wydarzenia

  • Bieg Narciarski Ziemi Bystrzyckiej – luty
  • Ogólnopolski Bieg Bystrzycki – maj
  • Doroczne Dni Międzylesia –(maj / czerwiec)
  • Lato Misia Jaskiniowego – sierpień
  • Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów – sierpień

Atrakcyjne i ciekawe miejsca w pobliżu

portal znanenieznane.pl