Strona główna Kultura GaleriON 2014. Niepełnosprawni z talentem

GaleriON 2014. Niepełnosprawni z talentem [FOTO/WIDEO]

0

Zespół taneczny, czworo wokalistów, troje poetów i cztery zespoły teatralne zaprezentowały wczoraj swoje zdolności na deskach świdnickiego teatru. Występy kilkudziesięciu niepełnosprawnych artystów z regionu mogliśmy oglądać w ramach III Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „GaleriON” 2014.

Galerion (4)

Przegląd to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenia MOTYL – na Rzecz Integracji Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wałbrzychu. Pomysł na imprezę zrodził się trzy lata temu. – Chcieliśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne tworzą wartościową i ciekawą sztukę, a przy okazji – zniwelować bariery społeczne, które utrudniają niepełnosprawnym funkcjonowanie w społeczeństwie – mówiła podczas Przeglądu Bogusława Kulińska, zastępca dyrektora Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych z Urzędu Marszałkowskiego.

Świdnicki pokaz był częścią cyklu prezentacji, mających miejsce w różnych miastach na Dolnym Śląsku. Każdy z występów jest oceniany przez jury, które do 10 lipca wybierze najciekawszych artystów. 22 września najlepsi wystąpią podczas finałowego pokazu w Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

– Kiedy nazywamy kogoś amatorem sztuki, sugerujemy, że najpewniej nie zna się na tym, do robi. A to nieprawda. Amator może nie mieć zdolności technicznych jak profesjonalista, ale na pewno nie brakuje mu jednej, podstawowej cechy – czyli zamiłowania do sztuki. Dlatego też, za zdecydowanie trafniejsze uważam określenie miłośnik sztuki. Dziś mieliśmy okazję zobaczyć wielu wspaniałych miłośników sztuki – tak podsumował wtorkowe występy osób niepełnosprawnych Jan Jerzy Karmiński, prezes Stowarzyszenia MOTYL, współorganizator przeglądu.

/SA/

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułDwa puchary młodzieży ŚKPR-u
Następny artykułNa razie nie odbiorą praw jazdy