Strona główna Bez kategorii Na razie nie odbiorą praw jazdy

Na razie nie odbiorą praw jazdy

5

Świdnickie starostwo wstrzymało procedurę odbierania praw jazdy 5 mieszkańcom powiatu, który są w grupie blisko 550 oszukanych przez legnickiego instruktora praw jazdy. Decyzja o odroczeniu postępowania zapadła po informacjach w sprawie pierwszej wygranej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu.

prawo jazdy

Przypomnijmy. Instruktor ze szkoły jazdy w Legnicy fałszował zaświadczenia o ukończonych kursach. Marek K. w 2008 roku został przyłapany na jeździe „elką” pod wpływem alkoholu i sam stracił uprawnienia. Mimo to nie zaprzestał działalności, a na zaświadczeniach o ukończonych kursach podpisywał się imieniem i nazwiskiem ojca, również instruktora. – Jest nam bardzo przykro, ale zostaliśmy postawieni pod ścianą – mówiła w grudniu Sabina Cebula z zarządu powiatu świdnickiego. – Otrzymaliśmy decyzję sądu o przepadku na rzecz skarbu państwa zaświadczeń o ukończeniu kursów w szkole jazdy w Legnicy. To jeden z trzech dokumentów – obok zdanych egzaminów teoretycznego i praktycznego, na podstawie których wydaje się prawo jazdy. Jego brak jest, niestety, podstawą do anulowania prawa jazdy. Wysłaliśmy powiadomienia do 5 osób z naszego powiatu, którzy kończyli kurs w legnickiej szkole.  W naszym przypadku sprawa dotyczy praw jazdy kategorii A i B.

Z powiatu świdnickiego dwie osoby odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu. SKO nakazało starostwu ponowne rozpatrzenie sprawy. Żadnych decyzji powiat nie podjął, bo w tym czasie dwie z pięciu poszkodowanych osób złożyły zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozstrzygnięcie jeszcze nie zapadło.

Tymczasem jak podaje TVN24.pl, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję legnickiego Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które odebrało prawo jazdy kobiecie oszukanej przez właściciela szkoły nauki jazdy. To pierwsze rozstrzygnięcie.

Po tej informacji świdnickie starostwo wydało komunikat:

Postępowanie administracyjne w sprawie kierowców z terenu Powiatu Świdnickiego pokrzywdzonych przez szkołę jazdy w Legnicy zostaje odroczone do czasu uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Ponadto Starostwo Powiatowe w Świdnicy odracza wydanie decyzji o odebraniu praw jazdy do czasu wydania decyzji przez WSA we Wrocławiu w analogicznych dwóch sprawach dotyczących kierowców z naszego powiatu a aktualnie toczących się przed sądem.

Kierowcy fizycznie nie stracili praw jazdy. Mogą się nimi posługiwać do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia.