Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 98.

Co to, gdzie to? Zagadka nr 98. [KONKURS]

0

Rozwiązanie zagadki z ubiegłego tygodnia naszym Czytelnikom nie sprawiło problemu. Nagroda, zaproszenie do kina Cinema 3D na dowolny seans wygrała pani Małgorzata Januś, gratulujemy.

Ale zanim przedstawimy odpowiedź na zagadkę z ubiegłego tygodnia czas na kolejne wyzwanie.

cotogdzieto

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 5 lipca 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 98”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony już w najbliższą niedzielę, 6 lipca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka jeszcze w tym tygodniu. Zapraszamy do zabawy.

Rozwiązanie zagadki nr 97.

zagadka 97

Decyzja o budowie wieży widokowej na wzgórzu Wieżyca zapadła 4 czerwca 1845 r., w setną rocznicę bitwy pod Dobromierzem. To tutaj Fryderyk II Wielki, pogromca wojsk austriacko – saksońskich, zrobił przegląd zdobytych sztandarów. Podczas realizacji projektu prof. Luedecke zniwelowano szczyt wzgórza.

W uroczystości otwarcia wieży uczestniczył jeden z jej fundatorów ; król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Miejsce stało się w krótkim czasie popularnym celem wycieczek. Stąd też w latach 1870 – 1894 powstała przyległa do wieży restauracja z salą balową oraz tarasy, ławki i tereny rekreacyjne.

Ciekawostką jest, że na długo przed dwusetną rocznicą bitwy rozpoczęto zakrojone na szeroka skalę przygotowania. Wyremontowano zarówno wieżę jak i przyległy teren. Zaproszono nawet Hitlera, który potwierdził swój przyjazd. Plany zostały przerwane przez koniec II wojny światowej.

Obecnie wieża jest własnością Pana Edwarda Hałdasia ze Świebodzic. Można ją oglądać, a nawet wejść do środka przy odrobinie szczęścia lub po wcześniejszym uzgodnieniu.

Źródło http://dolny-slask.org.pl/