Strona główna Kultura Co przywozili kupcy z dalekich podróży?

Co przywozili kupcy z dalekich podróży?

0

6 czerwca zostanie otwarta wędrowna wystawa Via regia – szlak wędrówki gatunków przygotowana przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga z Goerlitz w ramach III Saksońskiej Wystawy Krajowej Via Regia – 800 lat na wspólnej drodze. Podstawowym atutem tej historyczno-przyrodniczej wystawy jest to, że jej autorzy Birte Launert i Andrzej Paczos na konkretnych przykładach pokazali przemieszczanie się gatunków oraz ich znaczenie na prastarym, średniowiecznym szlaku handlowym.

wystawa 12 Senckenberg

Via regia (droga królewska) prowadziła od Santiago de Compostela przez m.in. Frankfurt nad Menem, Erfurt, Lipsk, Görlitz, Wrocław i Kraków, do Kijowa. Wzdłuż szlaku powstawały miasta, klasztory i kościoły, a także koncentrowały się ośrodki handlowe. Okres największego znaczenia via regii przypadł na XIII-XIX wiek. Drogą królewską uczęszczali nie tylko pielgrzymi, kupcy, żołnierze, rzemieślnicy i studenci, transportowano nią surowce, materiały, zboża oraz przepędzano stada bydła. Przemieszczały się różne gatunki zwierząt i roślin, często inwazyjne, zagrażające ludziom, rodzimej florze i faunie oraz uprawom i hodowli. Etapy interaktywnej i multimedialnej ekspozycji są niczym podróż w czasie i przestrzeni: Przez góry i doliny, Taaaka ryba, Niezłe ziółka, Specyfiki, Zarazy, Barwniki, Sukna i jedwabie, Osobliwości, Obce owoce, Exodus wołów, Na celowniku i Podróż na gapę.

Warto podkreślić, że ekspozycja przybliży zwiedzającym m. in. historyczną rolę Świdnicy, jako ważnego ośrodka handlu, która choć nie leżała bezpośrednio przy via regii, to jednak w niej, obok Brzegu, odbywały się od średniowiecza na św. Galla (16.10.) największe na Śląsku targi wołami. Bywało, że średniowieczni kowboje pędzili nawet 40.000 sztuk bydła. Świdnica była też, podobnie jak Zgorzelec, ważnym centrum handlu urzetem barwierskim (indygo), dzięki nadanemu przez Bolka II w 1356 r. przywilejowi jego składu.

Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum do 28 września b.r.

 kurator wystawy

dr Radosław Skowron