Strona główna Temat dnia Budowa hospicjum już w sierpniu

Budowa hospicjum już w sierpniu

1

Trwają ostatnie przygotowania do budowy stacjonarnego ośrodka Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w pobliżu świdnickiego szpitala Latawiec. Co prawda organizacja wciąż czeka na 900 tysięcy złotych, które mieszkańcy przyznali jej w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, ale decyzje zapadły. – W tym roku stan surowy, pod koniec przyszłego zaczniemy przyjmować pacjentów – zapowiada prezes Dariusz Pawliński.

_2d_ _ 0. Ground Floor

Stacjonarne hospicjum przy ulicy Leśnej przewidziane jest docelowo na 10 łóżek hospicyjnych i 20 opieki paliatywnej. Na początek będzie o połowę mniej.  – Na pewno obiekt będzie spełniał wszystkie surowe wymogi, ale najważniejsze, że mam być miejscem przypominającym dom. Otwartym przez całą dobę dla bliskich naszych pacjentów – tłumaczy prezes Pawliński. Na postawienie budynku w stanie surowym potrzeba niespełna 2 milionów złotych, na całość – 4 miliony. Towarzystwo jest jednym z beneficjentów budżetu obywatelskiego. Głosy świdniczan dały projektowi budowy hospicjum drugie miejsce, a co za tym idzie, 900 tysięcy złotych. Mimo że głosowanie miało miejsce na początku tego roku, a Rada Miejska zatwierdziła budżet obywatelski 31 stycznia, przez wiele miesięcy urzędnicy zastanawiali się, jak przekazać pieniądze na zewnętrzne zadanie. Ostatecznie zapadła decyzja o zorganizowaniu konkursu. Rozstrzygnięcie 12 czerwca. – Jestem spokojny, że te pieniądze do nas trafią – mówi Dariusz Pawliński.

Reszta potrzebnej na budowę kwoty pochodzi ze środków własnych Towarzystwa. Udało się zgromadzić 40% potrzebnych pieniędzy. Organizacja zamierza się także ubiegać o dotację unijną. – Jesteśmy zdeterminowani – przekonuje prezes dodając, że  stale padają pytania o stacjonarną opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi na nowotwory.

Hospicjum będzie miało ponad 1700 m2 powierzchni. Nowoczesny budynek powstanie blisko szpitala przy ulicy Leśnej na działce, podarowanej przez miasto. Po raz pierwszy w swojej 20-letniej historii Towarzystwo będzie ubiegało się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dotychczas utrzymywało się z darowizn i dotacji, przekazywanych przez gminy.

/asz/