Strona główna Temat dnia Największa sala widowiskowa zamknięta

Największa sala widowiskowa zamknięta [FOTO]

4

Może pomieścić 600 widzów i była przez lata wykorzystywana do szkolnych uroczystości, wydarzeń charytatywnych i występów kabaretowych czy teatralnych. Aula I LO w Świdnicy – największa sala widowiskowa w mieście – została zamknięta. Runęła część podsufitki i istnieje zagrożenie dla dalszych fragmentów.

aula 4

Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć styropianowe elementy, wypełnione zaprawą, spadły wprost na fotele. W auli trwały przygotowania do przedstawienia, przygotowywanego wspólnie przez Szkołę Podstawową nr 8 i Bibliotekę Pedagogiczną. Gdy sufit spadał, nikogo wewnątrz nie było. – Natychmiast podjąłem decyzję o zamknięciu – mówi dyrektor Robert Kaśków. Zniszczenia oceni inspektor ze starostwa świdnickiego i za kilka dni zapadnie decyzja, czy aulę doraźnie remontować, czy zamknąć na dłużej.

Liczący ponad 100 lat budynek I LO został rozbudowany przez Rosjan. Właśnie tutaj po II wojnie światowej mieścił się Dom Oficera Armii Czerwonej. Część poniemiecka jest w znakomitym stanie, natomiast rosyjska – w opłakanym. Dach auli został źle zaprojektowany i wykonany. Wystarczy nawet nieduży deszcz, by doszło do przecieków.

– Od lat sala leży mi na sercu, jednak wszystko rozbija się o pieniądze – rozkłada ręce starosta Zygmunt Worsa. Gotowy jest projekt modernizacji, opiewający na 2,3 miliona złotych. – Mieliśmy nadzieję, że gruntowny remont uda się przeprowadzić ze środków na projekty termomodernizacyjne w ramach Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety, w ubiegłym roku dostaliśmy o połowę mniej niż przewidywano. W tym roku również. Mimo że aula jest zapisana w budżecie powiatu, do realizacji nie dojdzie. Może uda się za rok pozyskać przynajmniej część pieniędzy i ruszyć z pracami etapowo.

W tej chwili wszystko zależy od oceny inspektora budowlanego. Jeśli nie będą potrzebne zbyt duże nakłady do usunięcia szkód i zabezpieczenia sufitu oraz dachu, aula może zostać ponownie otwarta.

asz

Poprzedni artykułWydarli trzy punkty
Następny artykułRywalizowali w trójboju wielokrotnym