Strona główna Wydarzenia Miasto Dzieci w Świdnicy!

Miasto Dzieci w Świdnicy!

2

Czy mały człowiek może pracować jako dziennikarz? A może strażak, górnik, bankowiec? Może. A czy może za tę pracę otrzymać wynagrodzenie? Może. A czy może je wydać na własne przyjemności? Jak najbardziej! W Mieście Dzieci wszystko jest możliwe. A każdy ma równe szanse, by osiągnąć wyznaczony cel.

Miasto Dzieci

Miasto Dzieci w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Lipiec tego roku będzie wyjątkowy dla blisko dwóch tysięcy dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, z domów dziecka i świetlic środowiskowych. Jeśli nie wyjadą na wakacje – przyjadą do Miasta Dzieci na Zamku Topacz lub w Świdnicy, gdzie pracując i bawiąc się będą zarabiać pieniądze, a następnie wydadzą je na własne potrzeby w Sklepie Marzeń. Świdnica i Topacz podjęły inicjatywę, której autorami są pracownicy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

To właśnie w jaworzyńskim muzeum przez 6 lat maluchy „testowały” dorosłe życie podczas specjalnych półkolonii. – Bardzo cieszymy się, że idea pączkuje. Przed rokiem akcje zorganizował Topacz, teraz dołącza Świdnica. W obu „miastach” będziemy obecni – deklaruje Katarzyna Szczerbińska z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. – Natomiast my idziemy w nieco innym kierunku. W dniach 28-29 lipca organizujemy Kongres Dzieci z udziałem polityków i samorządowców. Oczywiście zapraszamy także dzieci ze Świdnicy i Topacza.

 – Miasto Dzieci to świetna inicjatywa, która od lat jest znana za sprawą Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie, a rok temu na dużą skalę projekt ten został zrealizowany na Zamku Topacz – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. – Łącząc te doświadczenia chcemy, by w tym roku Miasto Dzieci zostało zorganizowane w Świdnicy. Dzięki temu zaproponujemy wyjątkowo ciekawe zajęcia dla młodych świdniczan, którzy nie mają możliwości wyjechania na wakacje. Projekt jest też dobrą lekcją ekonomii, współpracy w grupie i pokazaniem, jak wygląda życie dorosłych.

 Świdnicka część projektu rozpocznie się 15 lipca, a zakończy 25 lipca. Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a współorganizatorem – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekt zakłada, że 600 dzieci z miasta i gminy Świdnica w dwóch turnusach zamieszka, na zasadzie półkolonii, w Mieście Dzieci. Tam trafią do agencji pracy, która wyśle ich do pracy w różnych zawodach. Rotacyjnie, grupami, będą pracować przez trzy godziny dziennie, godzinę przeznaczą na posiłki, a dwie godziny – na zabawę. Tej na pewno nie zabraknie, także podczas pracy, bo jak pokazały ubiegłoroczne doświadczenia z Zamku Topacz, nawet praca jest dla dzieci doskonałą zabawą.

 Zamienią się więc w agentów pracy, bankowców, dziennikarzy, operatorów i montażystów filmowych, strażaków, sprzątaczy, pomocników w gospodarstwie rolnym, aktorów, a nawet… górników czy hutników, bo jednym ze sponsorów Miasta Dzieci jest KGHM Polska Miedź SA. Sponsorzy odgrywają tutaj wielką rolę, bowiem oprócz tego, że przeznaczają fundusze na organizację Miasta Dzieci, tj. na wynagrodzenia dla dzieci, to jeszcze muszą zorganizować im pracę w jakimś zawodzie. Jak jednak mówią wszyscy, którzy wzięli udział w ubiegłorocznej edycji projektu na Zamku Topacz, a także organizatorzy i właściciele Zamku Topacz, pochodzący ze Świdnicy Dorota i Tomasz Kurzewscy – naprawdę warto.

 Miasto Dzieci szuka wolontariuszy

 Miasto Dzieci to projekt całkowicie non-profit. Opiekunami małych obywateli będą wolontariusze. Zapewnimy im profesjonalny kurs wychowawcy kolonijnego zakończony egzaminem i certyfikatem uprawniającym do opieki nad dziećmi podczas zorganizowanego wypoczynku.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem Miasta Dzieci, musisz mieć ukończone 18 lat i być absolwentem szkoły ponadgimnazjalnej i mieć ukończony kurs wychowawcy lub ukończyć kurs organizowany przez nas. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: [email protected] w nieprzekraczalnym terminie do 29 maja 2014 roku.

/UM w Świdnicy, red./

Poprzedni artykułSzansa na współpracę z Chinami
Następny artykułJadą na mistrzostwa kraju