Strona główna Bez kategorii Szansa na współpracę z Chinami

Szansa na współpracę z Chinami

13

Są zachwyceni miastem i zainteresowani współpracą gospodarczą oraz turystyczną. W Świdnicy gościła chińska misja gospodarcza, w skład której weszli  m.in. przedstawiciele Narodowej Komisji ds.Rozwoju i Reform, Biura Rozwoju Gospodarczego Prowincji Liaoning, Komisji ds.Rozwoju i Reform Prowincji Syczuan. Wizyta była częścią projektu dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej, którego celem jest rozwój współpracy wybranych regionów Unii Europejskiej i Chin. Inicjatorem wizyty jest Wałbrzyska Specjalna Stefa Ekonomiczna.

Wizyta3

11-osobowa delegacja odwiedziła Wałbrzych i Świdnicę. W Świdnicy goście poznali ofertę gospodarczą miasta, zwiedzili Kościół Pokoju, Rynek i weszli na wieżę ratuszową. – Zaskoczyły nas piękne zabytki i zieleń – mówi Liu Shaojun, szef chińskiej delegacji. – Zależy nam na stałym rozwoju i dlatego szukamy nowych, atrakcyjnych miejsc, z którymi będzie można nawiązać współpracę. Może ona mieć różne wymiary, zarówno gospodarczy, jak i turystyczny.

– Jestem pierwszy raz w Europie i widząc tylko te dwa miasta uważam, ze jest tutaj pięknie – dodaje Deng Chanjing. – Pochodzę z Syczuanu, prężnego regionu Chin, który ma wiele do zaoferowania. Nasi przedsiębiorcy chcą inwestować w Europie, ale i Europa jest zainteresowana Syczuanem. W tej chwili zbieramy doświadczenia, by przekazać je w naszych rodzinnych stronach. Gospodarka i turystyka – to dla nas dwa najbardziej interesujące kierunki.

Z deklaracji chińskich gości cieszy się prezydent Wojciech Murdzek. – Oczywiście wątki inwestycyjne są bardzo ważne, ale aspekt turystyczny budzi szczególne zainteresowanie – tłumaczy. – Być może dzięki tej wizycie w Świdnicy pojawią się chińscy turyści i uda się nam przekroczyć magiczną granicę 100 tysięcy odwiedzających nasze miasto w ciągu roku.

Gościom na lunch zaserwowane zostały specjały kuchni polskiej – żurek, pierogi, polędwiczki, ryba, kluski śląskie. Rewizyta polskiej delegacji Rewizyta planowana jest na jesień.

 

 

/asz/

 

 

Poprzedni artykułRuiny fabryki „grają” w „Czasie honoru”
Następny artykułMiasto Dzieci w Świdnicy!