Strona główna Polityka Enej i Liber na Kongresie Regionów

Enej i Liber na Kongresie Regionów [WIDEO]

8

V Ogólnopolski Kongres Regionów zaplanowano w dniach 10-12 czerwca w Świdnicy. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Kongresu Regionów zostanie zorganizowana pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność” i dotyczyć będzie nowej roli władz samorządowych. Kongres Regionów to nie tylko spotkania samorządowców. W tym roku organizatorzy postanowili wyjść z imprezą do świdniczan. W ramach Kongresu Regionów zaplanowano dwa koncerty. Wystąpią Enej i Liber. Dzisiaj na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, dziennikarze poznali kilka szczegółów tegorocznej edycji święta samorządowców.

KONGRES REGIONÓW

Kongres Regionów w Świdnicy to największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W każdej edycji Kongresu Regionów bierze udział blisko 2 tys. osób z całej Polski. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest samorząd województwa dolnośląskiego.

Gościem specjalnym V Kongresu Regionów będzie Rudolph Giuliani – legendarny burmistrz Nowego Jorku. W spektakularny sposób zmienił oblicze jednej z największych metropolii świata. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podzieli się z uczestnikami tegorocznego Kongresu Regionów. Wykład Rudolpha W. Giulianiego to przede wszystkim historia tego, jak stał się znanym przywódcą, z wieloma barwnymi historiami kształtującymi jego styl oraz wiele porad, jak być skutecznym, szczególnie w trudnych okolicznościach. Opowiada o tym, jak udało mu się przejąć kontrolę, zostać przywódcą i uświadomić nowojorczykom, że pod jego rządami, są w dobrych rękach.

Jest autorem książki „Przywództwo”, którą jeden z popularnych amerykańskich magazynów zrecenzował krótko słowami: „Skuteczne porady mistrza zarządzania. Giuliani ponownie pokazuje dlaczego ma miliony wielbicieli.”

To nie jedyny międzynarodowy akcent Kongresu. Również dla samorządów istotny jest kontekst wydarzeń na Ukrainie, dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w Kongresie mera Iwano-Frankowska (d. Stanisławowa) Wiktora Anuszkewyczusa. Prócz tego przewidziano panele dyskusyjne związane
z przedsiębiorczością na polsko-czeskim pograniczu.

Organizatorzy tegorocznej edycji Kongresu Regionów przygotowali też niespodzianki dla wszystkich świdniczan. 10 czerwca na obiektach sportowych zagra Enej. Natomiast 12 czerwca wystąpi Liber. Po koncercie  będziemy mogli zobaczyć mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

W Świdnicy podczas Kongresu Regionów ogłoszeni zostaną zwycięzcy sześciu rankingów i konkursów:

N15 – Ranking Prezydentów Miast „Newsweeka”, w ramach którego nagrodzonych zostanie 15. najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem menedżerów.

Konkurs dla Wójtów i Burmistrzów – Lider lokalnej społeczności, który wyłoni przywódców lokalnych na miarę XXI wieku. Organizator: Forbes i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Ranking Miast Atrakcyjnych dla Biznesu „Forbesa”. Autorzy rankingu zbadają, które miasta są najbardziej przyjazne do prowadzenia biznesu, analizując m. in. liczby nowootwieranych i zamykanych firm w danym mieście.

Konkurs „Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju”, w którym wyłonione zostaną miasta inicjujące i realizujące działania na rzecz mieszkańców, środowiska naturalnego, racjonalnej gospodarki energią, rozwoju gospodarczego. Partnerem konkursu jest PwC.

Ranking Gmin i Powiatów 2013 Związku Powiatów Polskich, który jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking Energii Odnawialnej ZPP, który uwzględnia wykorzystywanie przez JST różnych rodzajów energii odnawialnej – m. in. energii biomasy, energii geotermalnej, energii wiatru, energii otoczenia, energii słonecznej, energii wodnej.