Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 89

Co to, gdzie to? Zagadka nr 89 [KONKURS]

0

Zagadka opublikowana w ubiegłym tygodniu, nie była trudna. Jednak przypominamy, że szanse na nagrodę maja osoby, które nie tylko wskażą obiekt, ale również znajda jak najwięcej ciekawych informacji o jego historii. Tym razem zwycięzcą jest pani Anna Szubert, która otrzymuje zaproszenie na dowolnie wybrany film do świdnickiego kina Cinema 3D. Gratulujemy!

Zagadka nr 89.

zagadka89

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty,  12 kwietnia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 89”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 13 kwietnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź pani Anny Szubert na zagadkę nr 88.

zagadka 88

Zdjęcie przedstawia fragment jednego z bardziej okazałych i pięknych obiektów wybudowanych w Świdnicy w XX w. Jest to gmach przy placu 1000 – lecia Państwa Polskiego w Świdnicy, obecnie użytkowany przez Bank Zachodni WBK.

Budynek został wzniesiony dla Banku Rzeszy wg projektu Maxa Hasaka, znanego architekta berlińskiego, specjalizującego się w projektowaniu banków i kościołów.  Uroczyste otwarcie Banku miało miejsce 15 marca 1902 roku. Bank obejmował swą działalnością oprócz miasta Świdnicy, powiaty: świdnicki, strzegomski, wałbrzyski, dzierżoniowski, ząbkowicki, niemczański, noworudzki, kłodzki i bystrzycki. Był to teren zamieszkały przez 650 tys. osób. Herby miast – siedzib wymienionych powiatów – namalowano na ścianach przedsionka banku.

Bank wybudowano w miejscu, gdzie poprzednio znajdował się największy świdnicki cmentarz Św. Mikołaja, założony w 1360r w czasie epidemii jaka nawiedziła Świdnicę (zlikwidowano go dopiero w połowie XVIII w. podczas budowy bastionu jezuickiego twierdzy świdnickiej), a następnie gotycki kościół pw. św. Mikołaja, uważany za najpiękniejszy w mieście. Został on zniszczony podczas wojny 30 – letniej.

Przed wojną obok gmachu Banku znajdował się okazały skwer z fontanną zwany Placem Ozdobnym (Schmuckplatz) , Ogrodem Różanym (Rosengarten), lub Ogrodem Rentierów (Rentnergarten).

Dziś w pobliżu Banku Zachodniego stoją dwa pomniki: jeden nich odsłonięto w 1966r z okazji obchodów 1000-lecia państwa polskiego, drugi – to granitowa Kolumna Wdzięczności Armii Czerwonej pochodząca z okresu, kiedy w tym miejscu znajdował się cmentarz żołnierzy radzieckich. Obecnie planuje się wykorzystanie kolumny do budowy pomnika Polskiego Państwa Podziemnego.

Żródło:

„Świdnica.Przewodnik”-  S. Nowotny, W. Rośkowicz, wydane nakładem UM w Świdnicy, 1999r.,

http://muzeum-kupiectwa.pl

Poprzedni artykułRajdowcy znów w Galerii Świdnickiej
Następny artykułDziecięca eskorta przyniosła szczęście [FOTO]