Strona główna Temat dnia 90 dębów na 90-lecie Lasów Państwowych

90 dębów na 90-lecie Lasów Państwowych

5

Już po raz trzeci Nadleśnictwo Świdnica zaprosiło samorządowców z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, służb mundurowych i mediów do sadzenia lasu. W tym roku akcja miała charakter symboliczny. Z okazji 90-lecia Lasów Państwowych każdy z uczestników zasadził 90 dębów.

las 9

Leśnicy przygotowali teren, który jeszcze 7 lat temu stanowił własność Agencji Nieruchomości Rolnej. Dawne uprawy są systematycznie zalesiane m.in. bukami, dębem szypułkowym, jaworem, lipą i kaliną koralową. Na przekazanych ponad 40-hektarach pól rosną nie tylko nowe lasy. Lesnicy zachowują cenne łąki, na których można spotkać m.in. dziewięćsiła bezłodygowego.

Uzbrojeni w szpadle i kosze z sadzonkami uczestnicy dzisiejszej akcji obsadzili teren w leśnictwie Gilów. Pod okiem fachowców pracowali m.in. poseł Katarzyna Mrzygłocka, senatorowie Stanisław Jurcewicz i Wiesław Kilian, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, a także burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy, społecznicy i dziennikarze – w sumie kilkadziesiąt osób. Na gości czekała niespodzianka, koncert nowego zespołu hejnalistów „Muflonie Rogi”, który tworzą pracownicy nadleśnictwa. Nie zabrakło poczęstunku i pamiątkowych dyplomów. Nadleśniczy Jan Dzięcielski zapowiedział, że za rok podobna akcja zostanie zorganizowana w trudniejszym, górskim terenie.

asz

Poprzedni artykułRajd Świdnicki: utrudnienia dla kierowców i pasażerów
Następny artykułZapisy na prawo jazdy w Świdnicy