Strona główna Temat dnia Znajome miejsca w zwiastunie „Miasto 44”

Znajome miejsca w zwiastunie „Miasto 44”

1

We wrześniu tego roku na ekrany wejdzie film Jana Komasy „Miasto 44”. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier. Zdjęcia powstawały m.in. w dawnej fabryce lnu w Świebodzicach. Ujęcia z tego miejsca znalazły się w oficjalnym zwiastunie filmu.

zwiastun Miasto 44 1

Film „Miasto44″ to opowieść o młodych, pełnych życia i namiętności warszawiakach. Żyją tak, jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości.

Głównych bohaterów filmu poznajemy na krótko przed wybuchem powstania. Konspiracja to dla nich nie tylko patriotyczny obowiązek, ale i młodzieńcza przygoda, okazja do zabłyśnięcia przed rówieśnikami, zaimponowania dziewczynom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się, snują plany. Nie wiedzą, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia.

Połączeni przyjaźnią bohaterowie „Miasta44″ tworzą jeden z najodważniejszych powstańczych oddziałów. Stają się świadkami poświęcenia czy bohaterstwa, ale także okrucieństwa, zdrady i zbrodni. Uczą się miłości i poznają, czym jest nienawiść. Wbrew woli otrzymują od historii krwawą i brutalną lekcję dojrzewania.

Film Jana Komasy, nagrodzonego m.in. za „Salę samobójców”, już na etapie realizacji jest wyjątkowy z kilku powodów. Ważną rolę odegrali żyjący jeszcze uczestnicy powstania, którzy pełnili rolę konsultantów. Reżyser nie zatrudnia gwiazd. Główne role grają młodzi, utalentowani aktorzy. Szerszej widowni znani są tylko Antoni Królikowski i Tomasz Schuchardt (Jesteś Bogiem, Chrzest, Yuma). W obsadzie jest także świdniczanin, Konrad Marszałek, absolwent II LO. Do filmu zaangażowano 3 tysiące statystów, setka z nich to świebodziczanie. Film do kin wejdzie 19 września 2014 roku.

Poprzedni artykuł„Przedwiośnie” przebojem w Koninie
Następny artykułZłomiarze nie próżnują