Strona główna Sport Piłka nożna Wystartowała 16. edycja Coca-Cola Cup

Wystartowała 16. edycja Coca-Cola Cup

0

Wystartowały rozgrywki 16. edycji największego piłkarskiego turnieju dla młodzieży gimnazjalnej Coca-Cola Cup. W tym roku pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry” zagra 3929 drużyn z całego kraju. Najlepsze wyjadą na obóz piłkarski do Włoch. Tradycyjnie przygotowano też wiele atrakcji dla kibiców. Turniej już po raz czwarty będzie wspierał Robert Lewandowski.

 cola

Coca-Cola Cup to jeden z największych w Polsce piłkarskich turniejów młodzieżowych. W ciągu piętnastu lat wzięło w nim udział blisko 640.000 dziewcząt i chłopców. Do 16. edycji zgłosiło się 3929 zespołów, w tym 1401 żeńskich i 2528 męskich. To o ponad 400 drużyn więcej niż w 2013 roku! Najwięcej reprezentacji 361 zarejestrowano w województwie małopolskim Podczas konferencji prasowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podkreślono znaczenie rozgrywek dla promocji aktywnego stylu życia.

Coca-Cola Cup od wielu lat jest synonimem młodzieżowej rywalizacji na najwyższym poziomie i w duchu zasad fair play, doskonałej zabawy i wspaniałej atmosfery, ale też trampoliną do profesjonalnej kariery piłkarskiej, co potwierdza chociażby przykład naszego ambasadora, Roberta Lewandowskiego, który właśnie u nas stawiał pierwsze piłkarskie kroki – przypomniała Marianna Klimczak, kierownik marki Coca-Cola w Coca-Cola Poland Services. – Firma Coca-Cola, jako organizator turnieju ma jednak dużo większe ambicje. Chcemy, aby Coca-Cola Cup stała się platformą do promocji aktywnego i zdrowego stylu życia. Stąd konsekwentnie od wielu lat wprowadzamy zmiany, dzięki którym udaje się ten cel realizować.

Najważniejszym elementem promocji ruchu są towarzyszące rozgrywkom Strefy Aktywnego Życia, w których odwiedzający mogą spróbować swoich sił w prostych konkurencjach sportowych, dowiedzieć się jak dbać o zdrowie i kondycję na co dzień, a także – dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Dietetyki – poznać tajniki zdrowego żywienia i nawadniania organizmu.

Już po raz drugi będziemy wspierać turniej, bo widzimy w nim ogromny potencjał w zakresie edukacji młodych ludzi związanej z prawidłowym bilansem energetycznym – przyznaje Joanna Myszkowska – Ryciak z Polskiego Towarzystwa Dietetyki. – Dzięki rozgrywkom możemy dotrzeć do wielu nastolatków i ich rodzin. Podobnie jak w ubiegłym roku, chcemy przekonywać, że nie warto stosować restrykcyjnych diet, ale trzeba wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe i włączyć do swojego planu dnia aktywność fizyczną.

Rolę Coca-Cola Cup w promocji aktywności fizycznej wśród młodzieży docenia też Ministerstwo Sportu i Turystyki, które już po raz kolejny zostało patronem honorowym turnieju. – Bardzo nas cieszy podejście organizatorów do tego projektu – to ważne, żeby wykorzystywać skalę takich przedsięwzięć i docierać z edukacją sportową do jak największej liczby osób – podkreślił Tomasz Półgrabski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Aby promocja aktywnego stylu życia zyskała jeszcze szerszy zasięg, już po raz drugi finał Coca-Cola Cup zostanie zorganizowany nie na stadionie, a w przestrzeni miejskiej. Po spektakularnym finale turnieju na krakowskim Rynku w 2013 roku, boisko z naturalną trawą i trybunami na 1.200 osób tym razem stanie na Plaży Miejskiej w Gdyni. – Gdynia to miasto bardzo otwarte na sport – podkreśla Marek Łucyk, Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Sami prowadzimy wiele projektów zmierzających do promocji aktywności fizycznej wśród mieszkańców i widzimy, że sport staje się naprawdę modny. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że finał Coca-Cola Cup 2014 odbędzie się właśnie u nas.

Robert Lewandowski przyznał, że poza sympatią do turnieju, w którym występował jako nastolatek – o przyjęciu roli ambasadora zadecydował przede wszystkim społeczny aspekt rozgrywek i fakt, że dzięki temu projektowi każdy z nas może cieszyć się pełnią życia na co dzień. – Bardzo podoba mi się rozszerzanie formuły turnieju o promocję aktywnego stylu życia. Sam żyję bardzo aktywnie i uwielbiam uprawiać rekreacyjnie różne sporty. Tak zostałem wychowany i dlatego wiem, jak ważne jest zaszczepienie miłości do ruchu i nauka systematyczności. Jeśli ktoś lubi to, co robi, to sukcesy przychodzą same. A nawet jeśli nie każdy zostanie profesjonalnym sportowcem, to aktywność fizyczna uprawiana od najmłodszych lat i edukacja na temat jej roli pomogą w pełniejszym, zdrowszym i szczęśliwszym życiu. Czuję, że przestaję już być tylko i wyłącznie ambasadorem turnieju Coca-Cola Cup, który zawsze będzie głęboko w moim sercu, a staję się ambasadorem szerszej idei związane z promocją sportu i aktywności fizycznej.

W roku piłkarskich Mistrzostw Świata FIFA organizatorzy chcieliby dać wszystkim uczestnikom Coca-Cola Cup szansę na poczucie smaku tego najważniejszego futbolowego wydarzenia. W pakietach startowych uczniowie i trenerzy otrzymali m.in. breloczki z maskotką mundialu, a wszystkie szkoły zarejestrowane do udziału w turnieju dostaną piłki z limitowanej edycji Mistrzostw Świata. Każdy gimnazjalista biorący udział w rozgrywkach może też podzielić się swoją ciekawą historią związaną z futbolem. Autor najbardziej inspirującej wyjedzie, w charakterze reportera, na obóz piłkarski w Brazylii i będzie mógł zobaczyć na żywo mecz otwarcia mundialu. Z kolei zwycięzcy tegorocznej edycji Coca-Cola Cup pojadą na obóz do Włoch, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem trenerów z Brazylii.

Patronat honorowy nad turniejem Coca-Cola Cup 2014 objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem merytorycznym programu jest Polskie Towarzystwo Dietetyki, natomiast partnerem technicznym, firmy adidas i T-Mobile. Więcej informacji o turnieju można znaleźć na www.cocacolacup.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku www.facebook.com/cocacolacuppolska