Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 84

Co to, gdzie to? Zagadka nr 84 [KONKURS]

0

Z rozwiązaniem zagadki z poprzedniego tygodnia nie było najmniejszego problemu. Bo któż nie pamięta prawie dwugodzinnej podróży z dworca Świdnica Przedmieście do Wrocławia. I waśnie tenże dworzec znajdował się na fotografii. Nagroda, pojedyncze zaproszenie do kina Cinema 3D, otrzymuje pan Piotr Gołąb, gratulujemy.

A przed nami kolejna zagadka. 

zagadka84

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres konkurs@swidnica24.pl do soboty, 8 marca 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 84”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 9 marca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

zagadka nr 83

Świdnica Przedmieście – stacja kolejowa z dworcem znajdująca się w Świdnicy w województwie dolnośląskim.

Budynek stacji powstał w 1898 roku i nosił początkowo nazwę Schweidnitz Niederstadt. Po 1945 nazwę zmieniano kilkukrotnie najpierw na Świdnica, potem na Świdnica Dolna i Świdnica Dolne Miasto aż poprzestano na nazwie Świdnica Przedmieście.

Ruch pasażerski był stopniowo likwidowany i ograniczany. Już w 1989 nie kursowały pociągi pasażerskie do Jedliny-Zdroju a w 2000 na stacji zaniechano ruchu pasażerskiego w kierunku do stacji Świdnica Miasto. Obecnie na linii przechodzącej przez stację odbywa się ruch towarowy w stronę stacji Świdnica Miasto. W stronę stacji Świdnica Kraszowice, a dalej do Jugowic i Jedliny-Zdroju został wstrzymany ruch wszystkich pociągów, a trasa (Świdnica Przedmieście – Świdnica Kraszowice) formalnie została zlikwidowana. Budynek dworca znajduje się przy ul. Jodłowej. Obecnie jest on adaptowany do innych celów. Od stycznia 2013 zlikwidowano także kasę towarową. Dworzec został zamknięty całkowicie.