Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 84

Co to, gdzie to? Zagadka nr 84 [KONKURS]

0

Z rozwiązaniem zagadki z poprzedniego tygodnia nie było najmniejszego problemu. Bo któż nie pamięta prawie dwugodzinnej podróży z dworca Świdnica Przedmieście do Wrocławia. I waśnie tenże dworzec znajdował się na fotografii. Nagroda, pojedyncze zaproszenie do kina Cinema 3D, otrzymuje pan Piotr Gołąb, gratulujemy.

A przed nami kolejna zagadka. 

zagadka84

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres k[email protected] do soboty, 8 marca 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 84”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 9 marca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

zagadka nr 83

Świdnica Przedmieście – stacja kolejowa z dworcem znajdująca się w Świdnicy w województwie dolnośląskim.

Budynek stacji powstał w 1898 roku i nosił początkowo nazwę Schweidnitz Niederstadt. Po 1945 nazwę zmieniano kilkukrotnie najpierw na Świdnica, potem na Świdnica Dolna i Świdnica Dolne Miasto aż poprzestano na nazwie Świdnica Przedmieście.

Ruch pasażerski był stopniowo likwidowany i ograniczany. Już w 1989 nie kursowały pociągi pasażerskie do Jedliny-Zdroju a w 2000 na stacji zaniechano ruchu pasażerskiego w kierunku do stacji Świdnica Miasto. Obecnie na linii przechodzącej przez stację odbywa się ruch towarowy w stronę stacji Świdnica Miasto. W stronę stacji Świdnica Kraszowice, a dalej do Jugowic i Jedliny-Zdroju został wstrzymany ruch wszystkich pociągów, a trasa (Świdnica Przedmieście – Świdnica Kraszowice) formalnie została zlikwidowana. Budynek dworca znajduje się przy ul. Jodłowej. Obecnie jest on adaptowany do innych celów. Od stycznia 2013 zlikwidowano także kasę towarową. Dworzec został zamknięty całkowicie.

Poprzedni artykułUwierz we własne siły
Następny artykułPieniądze środkiem do celu, a nie celem