Strona główna Kultura Maraton filmów Smarzowskiego

Maraton filmów Smarzowskiego

2

W roli reżysera debiutował mroczną “Małżowiną”, ale widzom kojarzy się przede wszystkim z “Domem złym”, “Drogówką”, “Pod Mocnym Aniołem” i poruszającą “Różą”. Filmy Wojciecha Smarzowskiego, okrzykniętego najlepszym rzemieślnikiem polskiego kina ostatnich lat, będzie można obejrzeć podczas nocnego maratonu w świdnickim Cinema 3D.

Drogówka

Kadr z filmu “Drogówka”

Bohaterami swoich filmów Wojciech Smarzowski czyni outsiderów, obnaża wady i – jak w “Drogówce” – zaskakuje widzów niespodziewanym przejściem od zabawnych skeczów do ponurej opowieści o lokalnych układach. Widzów i krytyków podzielił ostatni jego obraz – “Pod Mocnym Aniołem”, który pokazuje stan upodlenia alkoholowego. W pamięci wielu zapisała się natomiast poruszająca “Róża” ze znakomitymi rolami Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego, opowiadająca o miłości wyklętych – Polki z poniemieckich Prus i żołnierza AK w pierwszych latach po II wojnie światowej.

22 lutego w świdnickim Cinema 3D będzie można obejrzeć trzy filmy Smarzowskiego: “Pod Mocnym Aniołem”, “Drogówkę” i “Różę”. Początek o 22.00, wstęp na maraton 20 złotych.

maraton