Strona główna Kultura Maraton filmów Smarzowskiego

Maraton filmów Smarzowskiego

2

W roli reżysera debiutował mroczną „Małżowiną”, ale widzom kojarzy się przede wszystkim z „Domem złym”, „Drogówką”, „Pod Mocnym Aniołem” i poruszającą „Różą”. Filmy Wojciecha Smarzowskiego, okrzykniętego najlepszym rzemieślnikiem polskiego kina ostatnich lat, będzie można obejrzeć podczas nocnego maratonu w świdnickim Cinema 3D.

Drogówka

Kadr z filmu „Drogówka”

Bohaterami swoich filmów Wojciech Smarzowski czyni outsiderów, obnaża wady i – jak w „Drogówce” – zaskakuje widzów niespodziewanym przejściem od zabawnych skeczów do ponurej opowieści o lokalnych układach. Widzów i krytyków podzielił ostatni jego obraz – „Pod Mocnym Aniołem”, który pokazuje stan upodlenia alkoholowego. W pamięci wielu zapisała się natomiast poruszająca „Róża” ze znakomitymi rolami Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego, opowiadająca o miłości wyklętych – Polki z poniemieckich Prus i żołnierza AK w pierwszych latach po II wojnie światowej.

22 lutego w świdnickim Cinema 3D będzie można obejrzeć trzy filmy Smarzowskiego: „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówkę” i „Różę”. Początek o 22.00, wstęp na maraton 20 złotych.

maraton