Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 81

Co to, gdzie to? Zagadka nr 81 [KONKURS]

0

Wskazanie miejsca, gdzie zostało zrobione zdjęcie do ubiegłotygodniowe zagadki, okazało się nie lada wyzwaniem, a jeszcze trudniej było znaleźć informacje o obiekcie. Mimo że budynek znajduje się w centrum Świdnicy, wiedza o nim jest skąpa. Jednak oczywiście jest zwycięzca konkursu. Z zadaniem najlepiej poradziła sobie pani Paulina Mroczkowska, do której trafia zaproszenie do Cinema 3D w Świdnicy. Gratulujemy!

Zagadka nr 81:

Po raz kolejny przenosimy się za granice Świdnicy. Gdzie zostało wykonane zdjęcie, co to za obiekt i jaka jest jego historia? Nagroda czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

zagadka nr 81

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 15 lutego 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 81”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 16 lutego na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Pauliny Mroczkowskiej na zagadkę nr 80:

Zdjęcie do kolejnej zagadki przedstawia fragment ściany frontowej nieistniejącego obecnie młyna zbożowego przy ulicy Garbarskiej w Świdnicy.

zagadka

Pomiędzy drugim a trzecim piętrem umieszczono ogromnych rozmiarów kartusz – z koroną, dwoma lwami,  herbami cechowymi oraz wstęgą i wyrytymi na niej datami 1568, 1843, 1908. Jest to najstarszy młyn w mieście. Powstał już w 1283 roku i należał do szpitala Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Zakon ten  sprowadził z Wrocławia do Świdnicy Henryk IV Probus. Zakon Krzyżowców  znalazł swą  siedzibę przy szpitalu św. Michała. Pierwotna nazwa młyna to  „Hospital-Mühle”, czyli zbożowy „młyn szpitalny”. Napędzany był przez wody młynówki płynącej obecnie pod ulicą Garbarską. Był wielokrotnie przebudowywany – ostatni raz w 1908 roku, kiedy to otrzymał dzisiejszy wygląd. Po wojnie młyn zmienił nazwę na „Młyn w Świdnicy”. Niestety nie przetrwał on długo i dziś jest w opłakanym stanie.

Źródło:

www. dolny-slask.org.pl

Poprzedni artykułHi Fi Super Star, czyli urok PRL-u
Następny artykułRadna SLD powalczy o fotel prezydenta Świdnicy