Strona główna Bez kategorii Hi Fi Super Star, czyli urok PRL-u

Hi Fi Super Star, czyli urok PRL-u

11

„Preludium 6272” z 1958 roku zaskakuje czystym dźwiękiem gramofonu, ustawione obok kolumny sprzed 40 lat niemal ogłuszają zwiedzających, ale doskonale brzmią z nich przeboje Bandy i Wandy czy Franka Kimono. Piętro wyżej słychać okrzyki radości zwiedzających na widok gier z dzieciństwa. Trzej pasjonaci ze Świdnicy zapraszają w podróż do przeszłości, która wcale nie jest siermiężna i byle jaka. W wieży ratuszowej otwarta została wystawa  zatytułowana „Elektronika PRL-u”.

elektronika PRL 1

Na pierwszym piętrze imponujące zbiory prezentują Tomasz Krug i Paweł Szill. Obaj zgromadzili blisko setkę urządzeń, głównie spod znaku UNITRA. Większość działa i ma się świetnie. – I tym różnią się od współczesnego sprzętu, który bardzo szybko się psuje – tłumaczy Tomasz Krug. – Dziś do efektownych obudów wkłada się byle jakie głośniki, opisuje się niebywałe moce, a tak naprawdę po prostu charczą i nie wytrzymują konkurencji z „zabytkami” z lat 70-tych czy 80-tych. Polscy inżynierowie mieli naprawdę duże osiągnięcia, a jakość  tych urzadzeń nie pogorszyła się wraz z wiekiem.

Na wystawie znalazły się radioodbiorniki, gramofony, magnetofony szpulowe i kasetowe, zestawy wieżowe, zestawy głośnikowe i wiele innych. Wśród nich jest prawdziwy rarytas – konsola „dj-a”, czyli jeden z pierwszych zestawów gramofonów, za pomocą których można było płynnie zmieniać muzykę z jednej płyty na drugą. Ekspozycję uzupełniają zbiory płyt i kaset. Autorzy wystawy będą stale obecni i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Na drugim piętrze królują komputery. Aż trudno uwierzyć, że „zabytkowe” Amigi z bogatego zbioru Tomasza Marcinkowskiego działają bez zarzutu i z powodzeniem odtwarzają stare gry. Jednak to nie wszystko. Pasją Tomasza jest – jak sam mówi – wyciskanie ostatnich soków ze starych komputerów. Poprawia ich możliwości, tworzy zestawy i sprawia, że swobodnie dają sobie radę np. z odtwarzaniem muzyki z mp3.

Pasjonaci marzą o stałej, interaktywnej ekspozycji. Na razie jednak zapraszają na wystawę w wieży ratuszowej w Świdnicy. Będzie czynna do 16 lutego  (poza poniedziałkiem, 10 lutego).

asz