Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 80

Co to, gdzie to? Zagadka nr 80 [KONKURS]

0

Czytelnicy portalu Swidnica24.pl nie mieli żadnych problemów z rozwiązaniem ubiegłotygodniowej zagadki. Nagroda, zaproszenie do kina Cinema 3D wędruje do pana Patryka Steca, gratulujemy. Ale zanim podamy rozwiązanie zagadki numer 79 czas na kolejne zagadkowe zdjęcie.

Zagadka nr 80:

zagadka

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 8 lutego 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 80”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 9 lutego na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Patryka Steca na zagadkę nr 79:

Zdjęcie przedstawia kościół w Makowicach.

zagadka nr 79

Na fotografii widoczny jest Kościół św. Katarzyny w Makowicach.

Kościół filialny Św. Katarzyny w Makowicach wzmiankowany był po raz pierwszy w 1372 roku. Pierwotnie świątynia była jednonawowa. Obecnie jest wzniesiona z kamienia łamanego na planie krzyża greckiego. Dach kościoła jest dwuspadowy, na skrzyżowaniu korpusu z transeptem znajduje się sześcioboczna drewniana wieżyczka. Wnętrze nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Elewacje ozdobione są geometryczną dekoracją sgraffitową, a od zachodu bogaty renesansowy portal. Wnętrze zdobi rzeźba św. Anny Samotrzeciej z XV wieku oraz nagrobki pochodzące z XVI i XVII wieku. Plan krzyża greckiego może wskazywać na jego funkcję nekropolii rodowej.

Obok kościoła znajduje się pałac z XVII w., przebudowany w latach siedemdziesiątych XIX w. w wersji neorenesansowej oraz stawy hodowlane. Pomiędzy kościołem a pałacem istniała niegdyś bezpośrednia komunikacja. Stawy hodowlane koło pałacu są przyczyną zamakania fundamentów kościoła, a nawet przenikania wody przez posadzkę.