Strona główna Temat dnia Stale podnoszą swoje umiejętności

Stale podnoszą swoje umiejętności

33

Wymiana doświadczeń a przede wszystkim stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. Ratownicy medyczni Jowita Niemiec, Rafał Iwański i Zenon Szyszka ze świdnickiego Pogotowia Ratunkowego już po raz kolejny uczestniczyli w międzynarodowych zmaganiach.

Ratownicy Medyczni

W dniach 28-31 miały miejsce IX Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. W zmaganiach wzięło udział 60 załóg m.ini: z Turcji, Grecji, Ukrainy, Litwy i Estonii. Ratownicy ze Świdnicy reprezentowali Dolny Śląsk obok ekip z Wrocławia, Legnicy i Jeleniej Góry.

Jest to doskonała forma nauki, doskonalenia umiejętności i poznawania najnowszych wytycznych w ratownictwie medycznym oraz wymiana doświadczeń z innymi zespołami z każdego zakątka Polski i świata – mówi Rafał Iwański i dodaje. – Mistrzostwa to kilkudniowe zmagania z zadaniami medycznymi i sprawnościowymi, które odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy.

W tym roku zespoły miały do czynienia m. in. z upadkiem z wysokości ze słupa energetycznego, wypadkiem samochodowym z kilkoma poszkodowanymi osobami, z zasłabnięciem w centrum miasta, zabezpieczeniem zawodów w biegach na długim dystansie czy działaniami na terenie zakładu, w którym doszło do wybuchu i pożaru, gdzie trzy osobowy zespół ratownictwa udzielał pomocy dziesięciu poszkodowanym, w tym trzem w ciężkim stanie.

– Taka forma edukacji umożliwia sprawdzenie się w symulowanych sytuacjach, czasem ekstremalnych, które w sposób maksymalny oddają realizm działania, co z pewnością ma później pozytywne przełożenie na rzeczywistą pracę – podkreśla Iwański.

Poza realizacją zadań ratownicy uczestniczyli również w panelach naukowych, prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Poprzedni artykułNowe samochody już poświęcone
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 80 [KONKURS]