Strona główna Temat dnia Zabrakło kart do głosowania!

Zabrakło kart do głosowania!

67

Mieszkańcy są oburzeni i wielu rezygnuje. We wszystkich lokalach, gdzie trwa głosowanie na budżet obywatelski, zabrakło kart. – To jest skandal – mówi radny Robert Garstecki, a rzecznik Urzędu Miejskiego przeprasza.

budżet kolejka

Świdniczanie głosują od piątku, ale problemy pojawiły się dopiero dzisiaj. – Skandal! Na Zawiszowie zabrakło kart do głosowania!Od godziny 12.50 mydlą nam oczy, że jadą po karty, zgłaszają sprawę a nic nie robią z tym faktem! Boją się odpowiedzialności! – pisze jeden z czytelników Swidnica24.pl, który chciał zagłosować w lokalu na Osiedlu Zawiszów. – Chciałam wyrazić oburzenie na temat głosowania nad budżetem obywatelskim na Zawiszowie. W niedzielę ok godz. 13.00 dotarłam do SP nr 1. Po ok 10 minutowym stania w kolejce dowiedziałam się, że zabrakło kart do głosowania. Za mną czekało jeszcze ponad 100 osób. Karty przyszły dopiero o godz. 14. Połowa ludzi zrezygnowała z czekania. Zawiszów stracił wiele głosów poprzez opieszałość władz (karty dowiózł w końcu p. Augustyn – podejrzewam że były dopiero drukowane) oraz brak kompetencji komisji, która powinna wcześniej zwrócić się z prośbą o dodatkowe karty. Żenada i niesmak – to pozostanie mi w pamięci – pisze czytelniczka. – Dzisiaj kart w bibliotece zabrakło już drugi raz, kilkaset osób czeka, ale wiele rezygnuje – dodaje Robert Garstecki.

– Zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania – tłumaczy Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego. – Na bieżąco dowozimy karty i wszyscy, którzy czekają, na pewno będą mogli zagłosować. Lokale będą otwarte dłużej niż planowaliśmy. Za utrudnienia bardzo przepraszamy.

Rzecznik nie podaje, ile kart zostało przygotowanych na trzy dni głosowania i ile zabrakło. Ta informacja ma zostać przekazana w późniejszym terminie.

Lokale miały być otwarte dzisiaj do 14.00, ale głosowanie zostało przedłużone do czasu dowiezienia kart i obsłużenia wszystkich oczekujących.

asz

Aktualizacja: Większość lokali jest już zamknięta, tylko na Osiedlu Młodych głosowanie potrwa do 16.00.

budżet kolejka 1

Komunikat Urzędu Miejskiego w Świdnicy:

Niedzielne głosowanie na budżet obywatelski zakończone. Trwało dłużej, niż planowano, ze względu na bardzo dużą frekwencję. Frekwencja z każdym dniem była większa, a liczba osób zainteresowanych oddaniem głosu lawinowo narosła do tego stopnia, że w niedzielę ok. południa, w części lokali wyborczych pojawiły się kłopoty z dostępnością kart do głosowania. – W piątek pobrało karty 1.071 osób, w sobotę 1.591. Natomiast liczba kart wydanych komisjom do głosowania w niedzielę przekroczyła 3.800 kompletów. Oznacza to, że w niedzielę frekwencja była większa niż łącznie w ciągu pierwszych dwóch dni głosowania. Spodziewaliśmy się większej liczby głosujących w niedzielę, dlatego już rano przekazaliśmy 2.400 kompletów. Kumulacja świdniczan, którzy przyszli do lokali w ostatnich godzinach jednak przekroczyła najśmielsze oczekiwania.  Spowodowało to spore kolejki – mówi Ireneusz Pałac, przewodniczący Miejskiej komisji głosowania na budżet obywatelski. – Te niedogodności, za które przepraszamy, staraliśmy się rozwiązać w ten sposób, że w porozumieniu z szefami komisji głosowania w dzielnicach, przedłużyliśmy czas głosowania, tak żeby wszystkie osoby oczekujące miały taką możliwość. W większości lokali głosowanie zakończyło się ok. godz. 15.30, w Okręgu nr 4 Osiedle Młodych o godz. 16.00. W związku z tym wstępne wyniki zbiorcze głosowania będą znane w nocy.

Poprzedni artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 77 [KONKURS]
Następny artykułRozbiegana Świdnica [FOTO]