Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 77

Co to, gdzie to? Zagadka nr 77 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka nie sprawiła uczestnikom konkursu problemu, ale tylko kilka osób odnalazło informacje o zaprezentowanym na zdjęciu zbiorniku wodnym. Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D, trafia do pani Agaty Pojasek. Gratulujemy!

Zagadka nr 77:

By znaleźć się w uwiecznionym na fotografii miejscu, trzeba wyjechać poza granice Świdnicy. Co to za obiekt? Jaka jest jego historia? Nagroda trafi do autora najciekawszej odpowiedzi.

zagadka nr 77

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 18 stycznia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 76”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 stycznia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Agaty Pojasek na zagadkę nr 76:

Na zdjęciu widoczny jest Zalew Witoszówka, widok od strony lokalu ALEX na wieżę katedry świdnickiej.

zagadka76
Zbiornik powstał w latach 1975 – 79 na rzeczce Witoszówce dopływie Bystrzycy. Powierzchnia 7,9 ha głębokość przy tamie 2-3m, chociaż w większej części głębokość nie przekracza 1,5 metra.  Brzeg uregulowany bez drzew i trzcin. Jest miejscem rekreacyjnym dla świdniczan i głównie rezerwowym łowiskiem.
Zalew leży przy drodze ze Świdnicy do Witoszowa – kierunek Wałbrzych , w pierwotnym założeniu miał pełnić funkcje rekreacyjne. Utworzono tam kąpielisko ze zjeżdżalnią oraz wypożyczalnię kajaków, które z powodu zanieczyszczeń napływających z rzeki zostało zlikwidowane.
Woda niezbyt czysta, dno muliste. Zalew jest systematycznie zarybiany, jednak duże grono wędkarzy szybko uszczupla ilość ryb w akwenie. W zimie ostoja ptactwa wodnego, dokarmianego suchym chlebem. Wiosną i latem często były organizowane tu różnego rodzaju imprezy, jak: konkurs rybacki, biegi wkoło zalewu, czy też różnego rodzaju koncerty oraz swego czasu nawet Dni Świdnicy i festiwal piwa Piast. Obecnie jedyna atrakcją w pobliżu zalewu jest  skatepark z jednej strony i restauracja Alex z drugiej.

Źródło:
„Świdnica – Zarys monografii miasta” pod redakcja Wacława Korty