Strona główna Wydarzenia Wielkie zmiany na wrocławskim lotnisku

Wielkie zmiany na wrocławskim lotnisku

2

Rok 2014 zapowiada się rekordowo. 70 kierunków, w tym gorące nowości i połączenia z głównymi lotniskami europejskich metropolii. Tegoroczne zmiany na wrocławskim lotnisku to nowe możliwości dla podróżujących.

Port Lotniczy Wroclaw (1)

Port Lotniczy jest jak przewoźnicy operujący z Wrocławia – rozbudowuje swoją ofertę, powiększa flotę samolotów i przyjmuje na pokład coraz więcej pasażerów, jest solidny, a do tego przyjazny pasażerom. Tak właśnie na wrocławskim lotnisku wyglądał rok 2013, a obecny zapowiada się jeszcze lepiej.

Rekordowe połączenia

Siatka połączeń wrocławskiego lotniska stale się powiększa. Ten naturalny trend utrzymuje się od lat i jest powodowany zwiększającym się zainteresowaniem mieszkańców i turystów tą formą podróżowania.

– Chcemy się przemieszczać szybko, wygodnie i tanio, dlatego coraz chętniej wybieramy podróż samolotem – tłumaczy Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Dla mieszkańców najważniejsze jest, dokąd mogą polecieć. To przede wszystkim atrakcyjne kierunki przyciągają na lotnisko coraz więcej osób.

Dlatego władze Portu Lotniczego nieustannie zabiegają o rozbudowę siatki połączeń. Rozkład lotów w 2014 roku zapowiada się rekordowo. To ponad 70 połączeń, w tym 25 niskokosztowych, 11 połączeń dla biznesu oraz 34 czarterowe.

Najważniejsze zmiany to wprowadzenie do rozkładu lotów nowych kierunków. Rozbudowana zostanie oferta sieciowych połączeń międzynarodowych, z których korzystają głównie pasażerowie podróżujący w interesach – 5 nowych kierunków: Bruksela, Mediolan, Paryż, Zurych i Berlin. – Wrocław dynamicznie się rozwija i tylko na tym zyskuje. Sprowadzają się do nas międzynarodowe firmy, które otwierają swoje centra obsługi, co przekłada się na większą potrzebę podróżowania kadry kierowniczej oraz pracowników tych firm – tłumaczy Dariusz Kuś. – A nowe połączenia przyciągną nowych inwestorów. To samonapędzające się koło.

Nowości pojawią się także na mapie lotów czarterowych. Wśród nich znajdą się takie kurorty jak Ibiza, Madera, Kefalonia, Peloponez, Paphos, Djerba Agadir i Taba.

Biznes ciągle w ruchu

Potwierdzają to działania przewoźników. Nawet decyzja PLL LOT o zlikwidowaniu połączeń do Frankfurtu i Monachium nie wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie lotniska. Refleksem wykazały się linie lotnicze Lufthansa, latające też do Frankfuru i Monachium, które niemal od razu ogłosiły, że zwiększą częstotliwość rejsów na tych kierunkach. W ten sposób wypełniły lukę po narodowym przewoźniku. Niemieckie linie ogłosiły również, że wiosną wprowadzą na tej trasie większe samoloty.

Już od 3 marca linie Eurolot zaczną latać z Wrocławia do Brukseli, Mediolanu, Paryża i Zurychu, a samoloty będą tam lądowały na głównych lotniskach, które znajdują się blisko centrów miast. To ważne dla pasażerów biznesowych, którzy chcą szybko dotrzeć do centrum Paryża, Brukseli, czy Zurychu. Ale propozycja Eurolotu to również dobra alternatywa dla osób korzystających zazwyczaj z połączeń niskokosztowych. Ceny biletów nie są wygórowane, a pasażerowie mogą zaoszczędzić na dojeździe z lotnisk satelitarnych, na których zazwyczaj lądują samoloty tanich linii. Do biznesowej oferty dołączy jeszcze Berlin. Rejsy z Wrocławia do stolicy Niemiec proponują linie Etihad Regional, które zaczną tam latać pod koniec marca.

Do rozkładu wróci połączenie z Gdańskiem, które 8 razy w tygodniu zapewni Eurolot. Tanie linie lotnicze Ryanair również widzą potencjał w lotach krajowych i od kwietnia uruchomią połączenie z Warszawą Modlinem, stając się konkurencją dla połączeń kolejowych, ale przede wszystkim dla PLL LOT.

Czegoś takiego nie było

Gorące nowości szykują się w sektorze połączeń czarterowych. Do 25 kierunków, które znalazły się w ubiegłorocznej siatce, dołączy 8 kolejnych. Będą to grecka wyspa Kefalonia oraz półwysep Peloponez, Agadir w Maroko, egipskie miasto Taba, cypryjski Paphos, hiszpańska wyspa Ibiza, portugalska Madera czy tunezyjska Djerba. Docelowe miasta wczasowiczów mogą być też dobrym punktem startowym do dalszego zwiedzania. Taba leży opodal granicy z Izraelem i Jordanią, a z Dubrovnika bez trudności można wyskoczyć do Czarnej Góry czy nawet Albanii.

Ciekawą propozycją są 10- i 11-dniowe wycieczki, które w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością. Pasażerowie chętnie wybierali się wtedy do tureckiej Antalyi. Teraz biura podróży rozwijają tę ofertę, wycieczki będą dostępne dla takich kierunków jak: Bodrum, Rodos, Kreta, Słoneczny Brzeg w Bułgarii, a także Korfu, Taba, Sharm El Sheikh i Dubrownik.

– Niecałe dwa tygodnie to dobra okazja na odpoczynek. Wykorzystując długi weekend i biorąc kilka dni urlopu, można zorganizować sobie wspaniały urlop, i to nawet kilka razy w roku. To nowy styl podróżowania – mówi Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.

70 kierunków w siatce lotów Portu Lotniczego Wrocław, nowi przewoźnicy, większe samoloty, więcej rejsów, dogodne godziny lotów i obsługa na najwyższym poziomie. Wrocławskie lotnisko wchodzi w nowy rok bez noworocznych postanowień, wprowadza za to konkretne zmiany, które spowodują rewolucję w podróżowaniu. Takiej oferty pasażerowie podróżujący z Wrocławia jeszcze nie mieli.

Rozkład lotów 2014

Połączenia niskokosztowe (25)

Ryanair (19)

Alicante SEZONOWO (operuje wiosna/lato)

Barcelona Girona

Kreta Chania SEZONOWO

Malaga SEZONOWO

Malta SEZONOWO

Rzym Ciampino

Cork

Paryż Beauvais

Bolonia

Mediolan Bergamo

Dublin

Shannon

Bristol

Glasgow

Liverpool

Londyn Stansted

East Midlands

Bruksela Chareloi

Oslo Rygge

Wizz Air (6)

Doncaster-Sheffield

Dortmund

Eindhoven

Londyn Luton

Oslo Torp

Paryż Beauvais

Połączenia dla biznesu (11)

PLL LOT (1)

Warszawa

SAS (1)

Kopenhaga

Lufthansa (3)

Monachium

Frankfurt

Düsseldorf

Eurolot (5)

Zurych – Nowość

Bruksela – Nowość

Paryż (Cherles de Gaulle) – Nowość

Mediolan (Malpensa) – Nowość

Gdańsk

Etihad Regional (1)

Berlin (Tegel) – Nowość

Kierunki czarterowe dostępne w sprzedaży w sezonie letnim 2014 (34)

Hiszpania (6)

Costa Brava (BCN), Costa Dorada (BCN)

Ibiza – NOWOŚĆ

Majorka

Teneryfa

Fuerteventura

Lanzarote

Bułgaria (2)

Słoneczny Brzeg

Złote Piaski

Turcja (4)

Antalya

Dalaman

Bodrum

Izmir

Tunezja (4)

Enfidha

Monastir

Tunis

Djerba – Nowość

Grecja (8)

Kreta (Heraklion)

Kreta (Chania)

Rhodos

Kos

Zakynthos

Korfu

Kefalonia – Nowość

Peloponez – Nowość

Egipt (4)

Sharm el-Sheik

Hurghada

Marsa Alam

Taba – Nowość

Włochy (1)

Sycylia  (PMO)

Chorwacja (1)

Dubrownik

Cypr – PD – strona Grecka (1)

Paphos – Nowość

Cypr – PN – strona Turecka (1)

Ercan

Maroko (1)

Agadir – Nowość

Portugalia (1)

Madera – Nowość

Poprzedni artykułŁączy ich sport i Świdnica
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 78 [KONKURS]