Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 78

Co to, gdzie to? Zagadka nr 78 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka nie sprawiła uczestnikom konkursu problemu. Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D, trafia do pani Izabeli Samborskiej. Gratulujemy!

Zagadka nr 78:

zagadka 78

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 25 stycznia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 78”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 26 stycznia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

zagadka nr 77

Odpowiedź Izabeli Samborskiej na zagadkę nr 77:

Na zdjęciu widać ruiny budynku klasztornego (po lewej stronie ) oraz barokowy pałac opatów cysterskich (po prawej stronie) w Wierzbnej gmina Żarów.

Budynek klasztorny, tzw. długi dom: wybudowany został ok. 1696 roku. Mieściły się w nim w części południowej pomieszczenia konwentu z kaplicą, a w części północnej zaplecze gospodarcze z browarem w piwnicy. Budynek założony był na planie wydłużonego prostokąta o wymiarach 95,7×12 m. Była to budowla dwukondygnacyjna, 16 i 2-osiowa z bardzo skromnymi elewacjami i detalem architektonicznym. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1810 roku, budynek zaczął pełnić funkcję oficyny pałacowej. Ok. 1893 roku został przebudowany. Do barokowego wystroju budynku dodano wówczas elementy neogotyckie: gzyms arkadowy, pilastry, ostrołukowe okna w kaplicy, a od strony południowej dobudowano loggie z tarasem. Nad drzwiami umieszczono supraportę z dwoma herbami (jeden rodziny von Waldenberg). Po zakończeniu II wojny światowej budynek został kompletnie zdewastowany. Przez następnych 30 lat (do lat 70-tych XX w.) służył jako magazyn. Fatalny stan techniczny budowli pogarszał się przez kolejnych kilkanaście lat, zmieniając ją w kompletną ruinę.

Pałac powstał w latach 20. XVIII w. i miał pełnić funkcję letniej rezydencji samego opata. W roku 1810 majątek cystersów został upaństwowiony przez państwo Pruskie i sprzedany pruskiemu ministrowi von der Goltz. W kolejnych latach pałac był zamieszkiwany przez rodzinę von Malttzan a następnie Goldsmied, od którrej w 1859 r. posiadłość nabyli von Waldenburgowie.

W latach 90. XX w. kompleks pałacowy popadł w ruinę. Po przejęciu pałacu oraz przyległego terenu do niego przez fundację „Zamek Chodów” uporządkowano cały przejęty teren. Zrekonstruowano dach nad pałacem.

Źródło:
http://magdachemini.blogspot.de/
http://dolny-slask.org.pl/

Poprzedni artykułWielkie zmiany na wrocławskim lotnisku
Następny artykułZmiażdżeni przez ligowego średniaka