Strona główna Wydarzenia Świebodzice O biznesie przy śniadaniu

O biznesie przy śniadaniu

0

Samorząd Świebodzic, we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Konsorcjum Prawno-Finansowym Kiwała&Wspólnicy, zorganizował śniadanie biznesowe dla przedsiębiorców z miasta. Była okazja, by porozmawiać o aktualnej sytuacji przedsiębiorców, roli zrzeszania się środowiska biznesowego i wspólnego działania w poprawie sytuacji prawno-podatkowej oraz ekonomicznej wszystkich obywateli.

sniad bizn (17)

Przedstawiciel ZPP przedstawił zasady działania Związku, a kancelaria Kiwała&Wspólnicy zaprezentowała korzystne rozwiązania i możliwość współpracy z prawnikami. Śniadanie odbyło się 23 stycznia w Sali „Metalowiec”. Wzięło w nim udział blisko 50 przedsiębiorców.

Spotkanie było doskonałą okazją do lepszego poznania się i zintegrowania środowiska przedsiębiorców w mieście, co podkreślał podczas rozpoczęcia Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, honorowy patron wydarzenia.

– Chciałbym, żebyśmy jak najczęściej mogli się spotykać, wymieniać doświadczeniami i bolączkami, a przede wszystkim wspólnie szukać sposobu ich rozwiązywania – podkreślał burmistrz. – Jesteście Państwo ważnym ogniwem życia społecznego, od Was zależy byt i sytuacja wielu rodzin, a tym samym kondycja ekonomiczna mieszkańców.

Wśród zaproszonych gości był członek zarządu województwa dolnośląskiego  Jerzy Tutaj, który przedstawił nową perspektywę finansowania na lata 2014-2020 i możliwości wykorzystania unijnych pieniędzy przez mały i średni biznes. Wicemarszałek zachęcał przedsiębiorców do aktywnego korzystania z dotacji, wskazując jako modelowy przykład samorząd Świebodzic, od lat efektywnie korzystający z projektów unijnych.

– W nowej perspektywie dla przedsiębiorców przewidziano 2,4 mld zł, to trzy razy więcej niż w okresie 2007-2013 – podkreślał wicemarszałek. Dla jakich sektorów będzie najwięcej środków? – To rozwój usług, produktów, innowacyjność i szkolenia.

Istotną nowością, o której mówił wicemarszałek, będzie nowy sposób dysponowania pieniędzmi. – Będą przywiązane do miejsca dzięki nowym instrumentom terytorialnym zwanym Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi – wyjaśniał Jerzy Tutaj. – Konkretne kwoty będą przyporządkowane do konkretnych obszarów, a beneficjentami będą lokalne firmy i przedsiębiorstwa.

Obszerne wystąpienia na temat zasad działania i korzyści uczestnictwa w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił Zenon Madej, rzecznik ZPP na Dolnym Śląsku.

Podkreślał że zrzeszanie się i wspólne występowanie w ważnych dla przedsiębiorców sprawach to jedyna droga, by wpływać na ustawodawstwo w kraju. Podkreślał, że 99 % firm w Polsce to małe i średnie przedsiębiorstwa, jednak prawo wciąż stanowione jest głównie dla dużych konsorcjów.

–  Tylko współdziałanie, otwarcie się na własne problemy, umożliwi nam wpływanie na rzeczywistość – podkreślał Zenon Madej.

Spotkanie trwało blisko dwie i pół godziny, w trakcie przerw była okazja do rozmów kuluarowych i nawiązywania bliższych relacji, a to także było jednym z założeń organizacji tego typu wydarzenia. Jak zapowiedział burmistrz Bogdan Kożuchowicz, takie śniadania będą organizowane cyklicznie.

Agnieszka Bielawska-Pękala, UM w Świebodzicach

Poprzedni artykułIwano Frankowsk w ukraińskiej rewolucji
Następny artykułGospodarze bezkonkurencyjni