Strona główna Wydarzenia Iwano Frankowsk w ukraińskiej rewolucji

Iwano Frankowsk w ukraińskiej rewolucji

1

Partnerskie miasto Świdnicy na Ukrainie objęły protesty przeciwko urzędującym władzom tego kraju. Jak podaje portal tvn24.pl, przeciwnicy władz wzięli szturmem siedzibę władz obwodu iwano-frankowskiego. – Około półtora tysiąca demonstrantów zajęło pomieszczenia administracji obwodowej, wyważając drzwi. Milicja używa granatów dymnych i gazu łzawiącego – relacjonował szef społecznej organizacji “Solidarność” Andrij Nikitin.

Iwano Frankowsk

screen z portalu tvn24.pl

Ataki na siedziby administracji rządowej trwają w całej Ukrainie. Obok Kijowa, gdzie protest trwa od ponad 2 miesięcy, dołączyli mieszkańcy Lwowa, Czerkasów i miejscowości na Zakarpaciu czy Wołyniu. Ukraińską rewolucja pochłonęła już 5 ofiar śmiertelnych. Protesty rozpoczęła rezygnacja władz Ukrainy z przystąpienia do Unii Europejskiej.

Iwano Frankowsk (dawniej Stanisławów) jest miastem partnerskim Świdnicy od 2008 roku. Iwano-Frankowsk leży u stóp Karpat. Jest bazą wypadową dla narciarzy. Miasto wojewódzkie w zachodniej Ukrainie, 204,2 tys. mieszkańców (2004 r.), prawa miejskie od 1662 r. Liczne miejscowości wypoczynkowe znajdują się w odległości 60, 70 kilometrów od miasta.

– Informacje o sytuacji na Ukrainie w tym w naszych miastach partnerskich m. in. Iwano-Frankowsku mamy na bieżąco. Akcje, o których piszą obecnie media, dotyczą sprzeciwu wobec administracji rządowej tzw. siedzib władz wojewódzkich (przedstawicieli Kijowa), a nie miejskich, które są proeuropejskie. Jeszcze w grudniu Prezydent Wojciech Murdzek wysłał do Wiktora Anuszkewyczusa, prezydenta Iwano-Frankowska list ze słowami wsparcia w staraniach o zachowanie wolności tego kraju. O kolejnych reakcjach będziemy informować – podaje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.