Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 79

Co to, gdzie to? Zagadka nr 79 [KONKURS]

0

Zagadka z poprzedniego tygodnia nie była łatwa, ale nie dla uczestników konkursu „Co to, gdzie to”! Nadeszło wiele prawidłowych odpowiedzi, a nagroda – zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D –  trafia do pani Jolanty Sowulewskiej. Gratulujemy!

Zagadka nr 79:

Po raz kolejny wybieramy się poza granice Świdnicy, ale niedaleko. Gdzie zostało wykonane zdjęcie i co przedstawia? Jak zawsze nagroda czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

zagadka nr 79

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 1 lutego 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 79”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 2 lutego na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Jolanty Sowulewskiej na zagadkę nr 78:

Zdjęcie przedstawia wieże mieszkalno-obronną w Pastuchowie.

zagadka 78

 „Według znanych nam źródeł murowana wieża w Pastuchowie zbudowana została w 2. połowie XV lub w pierwszym kwartale XVI wieku przez przedstawicieli rycerskiego rodu von Kalkreuth. Niedługo potem dostawiono do niej dwór i wzbogacono gospodarczą zabudową,(…) Pastuchów bowiem aż do drugiej połowy XVII stulecia był podzielony między kilku gospodarzy, którzy zamieszkiwali w nieistniejących już dworach – wieża w tamtym okresie nie pełniła już roli reprezentacyjnej. Na początku XVIII wieku wieś przeszła drogą posagu w ręce Hansa Heinricha III von Hochberg, a po jego śmierci w 1743 stała się własnością Hochbergów z Książa i taki stan utrzymał się do 1835. Później, aż do 1945, administrowali nią przedstawiciele rodziny von Kramsta oraz von Wietersheim-Kramsta z ostatnim przedwojennym posiadaczem miejscowego folwarku, Christianem von Wietersheim-Kramsta z Morawy. (…)”

„Wieża wraz z dworem wkomponowana została przed laty w otoczenie folwarku, który po II wojnie przekształcono w rozległy PGR. Całość kilka lat temu wykupiona została przez polsko-niemieckich inwestorów i dziś funkcjonuje jako prywatne gospodarstwo rolne; najwidoczniej brakuje jednak pomysłu na wykorzystanie zameczku, ten bowiem stoi pusty i nieco zaniedbany (ale z nowym dachem). (…)”

 „Pastuchów leży w Gminie Jaworzyna Śląska, w powiecie świdnickim na Dolnym Śląsku. To jedna z najstarszych wsi w regionie.”(…) „Obiekt jest dość dobrze zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi, dlatego nie istnieje zagrożenie pogłębiania jego dewastacji. Budowla ta miała sporo szczęścia zachowując się do dziś w tak dobrym stanie.”

 Źródło:

www.zamkipolskie.com

www.labiryntarium.pl