Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Z wizytą u niemieckich partnerów

Z wizytą u niemieckich partnerów

0

Po 16 latach i 3 miesącach pracy na stanowisku burmistrz, na zasłużoną emeryturę przeszedł burmistrz Lampertheim Erich Maier, partnerskiego miasta gminy Świdnica. Od początku grudnia nowym burmistrzem jest Gottfried Störmer.

 Wizyta w Lampertheim-3 od prawej to nowy burmistrz miasta Lampertheim (2)

Z tej okazji wójt gminy Teresa Mazurek, wraz z przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginą Adamską oraz rzecznikiem prasowym Januszem Waligórą pojechali do Lampertheim, aby podziękować E.Maierowi za blisko 7 letnią współpracę i wparcie jakie udzielił były już burmistrz Lampertheim, a także złożyć gratulacje nowemu burmistrzowi z okazji objęcia urzędu. – Celem tego partnerstwa mam być przede wszystkim wspieranie i pogłębianie kontaktów miedzy mieszkańcami naszych gmin, kontaktów o charakterze kulturalnym, sportowym i gospodarczym. Szczególnie naszej młodzież ma umożliwić to szansę na wymianę i wzajemne poznanie się- mówił 18 lutego 2008 r. burmistrz Erich Maier w swoim przemówieniu, podczas oficjalnego podpisania umowy partnerskiej w Lampertheim. I rzeczywiście to partnerstwo jest żywe i trwałe. Tylko w ostatnich 6 miesiącach młodzież z gminy Świdnica aż dwukrotnie spotykała się ze swoimi rówieśnikami z Lampertheim i Maldegem oraz młodzieżą z Adrii i Wierden. Łącznie odbyli już 10 spotkań. W 2008 roku  ponad 600 gości z 6 miast partnerskich, w tym z gminy Świdnica gościło na uroczystościach miast partnerskich miasta Lampertheim. To właśnie w Lampertheim i dzięki burmistrzowi E. Maierowi  zaowocowało kolejne partnerstwo. Tym razem z belgijskim Maldegem.

 Również w 2014 roku gospodarzem święta miast partnerskich będzie Lampertheim. Oficjalne zaproszenie do udziału w tych uroczystościach (20-22.06.2014 r.), na ręce wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek przekazał już nowy burmistrz Gottfried Störmer.  Deklarował on chęć kontynuowania współpracy i żywo interesował się historią Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Bowiem Ojciec Jezuita Alfred Delp, który jest honorowym obywatelem miasta Lampertheim, był również jednym z działaczy antyhitlerowskiego ruchu „Kręgu z Krzyżowej”. W 2008 roku gimnazjaliści z Pszenna i uczniowie szkoły im. A.Delpa w Lamperthem realizowali wspólny projekt pn. „Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel niemiecka Fundacja „Erinnerung un Zukunft” Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) przyznała Gimnazjum w Pszennie dotację w wysokości 16 tys. euro.

 Tego lata Młodzieżowa Organizacja ds. Współpracy Partnerskiej z miasta Maldegem zorganizowała wymianę pomiędzy młodzieżą z 5 gmin partnerskich. Podczas „Europejskiego Tygodnia Świadomości” gościła uczestników w wieku 16-30 lat z Adrii (Włochy), Ermont (Francja), Lamperthem (Niemcy), Świdnicy(Polska) i Wierden (Holandia). Na realizację projektu organizatorzy spotkania otrzymali unijną dotację w wysokości ponad 23 tys. euro w ramach programu “Młodzież w działaniu”. Dzięki temu młodzi ludzie mogli realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki.

 – Jedną z form poznawania innych kultur, obyczajów panujących w innych krajach, nowych rozwiązań technologicznych jest wymiana  partnerska. Wspiera ona rozwój i edukację, dlatego każda wizyta daje inspiracje do działania. Również i ta, choć była krótka z pewnością przyniesie wiele dobrego  –mówi Teresa Mazurek, wójt gminy. Podczas 2 dniowej wizyty, wójt gminy wraz z przewodniczącą rady wymieniały także doświadczenia w zakresie segregacji i utylizacji odpadów oraz odwiedziły nowy żłobek, wybudowany przez władze miasta Lampertheim.