Strona główna 112 Wiatr daje się we znaki

Wiatr daje się we znaki

15

Już 23 razy świdniccy strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z silnym wiatrem. Co prawda podmuchy orkanu Ksawery w głębi lądu nie są bardzo duże, jednak wyrządziły szkody.

drzewo

Na wyremontowane za 100 tysięcy złotych schody przy ulicy 1 Maja runęła spróchniała topola. Przejście jest uszkodzone i zatarasowane.

mms_img-1618553357

Wiatr przewrócił ścianę pozostałości po garażach przy ulicy Fieldorfa, vis a vis Urzędu Miejskiego

Bilans wczorajszego popołudnia i minionej nocy to powalone drzewa, zerwana sygnalizacja świetlna na ulicy Szarych Szeregów w Świdnicy, zerwane linie energetyczne, baner z fasady Klubu Bolko i świetlik w dachu jednego z budynków. Jak informuje Waldemar Sarlej z PSP w Świdnicy, wszystkie uszkodzenia są usuwane na bieżąco. Ucierpiała kobieta jadąca samochodem ulicą Kazimierza Wielkiego w Świdnicy. W auto uderzył element z innego pojazdu. Nie wiadomo jak poważne są obrażenia. Uszkodzony został dach Szkoły Podstawowej nr 315.

 

PROGNOZA POGODY DLA POLSKI
Ważna od 06-12-2013, godz. 7:00 do 06-12-2013, godz. 19:00

UWAGA !!! W CZASIE WAŻNOŚCI PROGNOZY PRZEWIDUJE SIĘ WYSTĄPIENIE GROŹNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH.

Na obszarze całego kraju w ciągu dnia występować będą silne i bardzo silne porywy wiatru. Na nizinach Polski centralnej i zachodniej maksymalne porywy osiągać będą prędkość do 80-100 km/h, a na wschodzie do 70-95 km/h, choć lokalnie może powiać jeszcze silniej. Najgwałtowniejszy wiatr spodziewany jest w pasie nadmorskim, gdzie może wiać z prędkością dochodzącą w porywach do 100-135 km/h. Na rzekach przymorskich może pojawić się niebezpieczne zjawisko cofki. Na północy kraju występować będą także przelotne, obfite opady śniegu, które wraz z silnym i porywistym wiatrem powodować będą silne zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 10-20cm. Nocą przy spadku temperatury powietrza poniżej 0°C w wielu miejsach mogą pojawić się oblodzenia nawierzchni mokrych dróg i chodników.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Głęboki ośrodek niżowy, który poprzedniej doby wkroczył nad wody Południowego Bałytku nadal będzie kształtował pogodę na obszarze Polski. Jego centrum początkowo ulokowane w okolicach Gotlandii przemieszczać się będzie dalej w kierunku wschodnim nad kraje bałtyckie. Pomiędzy nim, a silnym wyżem znad Atlantyku wytworzy się bardzo duży gradient baryczny, który przyczyni się do występowania silnego i bardzo silnego wiatru. Niż w dalszym ciągu będzie sprowadzać arktyczną masę powietrza o cechach morskich.

SZCZEGÓŁY PROGNOZY NA DZIEŃ:
W ciągu dnia zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski duże, większe przejaśnienia możliwe są jedynie w województwach zachodnich i południowych. W wielu miejscach wystąpią opady śniegu o charakterze przelotnym jak i wielkoskalowym. Szczególnie obfite opady (związane z „efektem jeziora” nad wodami Bałtyku) pojawią się na Pomorzu Zachodnim, w obrębie Zatoki Gdańskiej: tj. na Kaszubach i Żuławach Wiślanych, a także na Warmii i Mazurach. W tych regionach oraz w Polsce zachodniej, centralnej i południowej nie można także wykluczyć pojawienia się burz śnieżnych, podczas których wiatr może być szczególnie porywisty. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść w okolicach 10-20cm. Słabsze opady śniegu pojawiać się będą również nad całą resztą naszego kraju. Pojawią się także zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura powietrza w większości regionów utrzymywać się będzie w granicach 0/1°C, jedynie na Pomorzu i nad morzem wzrośnie do 2/4°C. Wiatr w całym kraju silny, wiejący głównie z kierunków zachodnich, nad morzem z kierunków północno-zachodnich. Jego porywy na nizinach Polski zachodniej i centralnej osiągać będą prędkość 80-100 km/h, a na wschodzie 70-95 km/h. Najsilniejszy wiatr wystąpi w pasie nadmorskim, tam jego prędkość średnia wahać się będzie w granicach 50-65 km/h (sztorm od 7° do 11° w skali Beauforta), a na samych krańcach północnych (Ustka, Darłowo) nawet nieco powyżej tych wartości. Porywy wiatru na tym obszarze osiągać będą do 100-130 km/h. Silnie powieje również w górach, w Karpatach do 80-100 km/h, a w Sudetach do 90-115 km/h. Na ogół wiatr powoli będzie słabł w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ciśnienie atmosferyczne w południe w Warszawie wyniesie 988 hPa i z upływem kolejnych godzin zacznie powoli wzrastać.

Poprzedni artykułCinema 3D zaprasza do kina [REPERTUAR]
Następny artykułW Lubinie strzelali głównie świdniczanie