Strona główna Temat dnia Uchwały obywatelskiej nie będzie

Uchwały obywatelskiej nie będzie

19

Zgłoszony przez Świdnickie Forum Rozwoju projekt uchwały obywatelskiej w sprawie odbudowy zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym nie trafi pod głosowanie Rady Miejskiej. Przewodnicząca, Joanna Gadzińska, uzasadnia odmowę przeszkodami prawnymi.

altana

Pod projektem ŚFR zebrało 300 podpisów, o 100 więcej niż jest wymagane. Został złożony 19 listopada. Po analizie prawnej przewodnicząca Rady Miejskiej odpisała, że jest sprzeczny z zapisami ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych. O zmiany w budżecie – a taki charakter ma projekt – może wnioskować tylko prezydent miasta. – Z przepisami nie możemy dyskutować i nie będziemy się odwoływać – mówi Adrian Gączkowski z ŚFR. – W związku z tą odpowiedzią skierowaliśmy wniosek do prezydenta o zgłoszenie naszego projektu pod obrady RM jako projektu prezydenckiego – tłumaczy Marcin Paluszek,  prezes Forum.

Wniosek ŚFR do prezydenta Świdnicy.

Forum złożyło także odrębny projekt do budżetu obywatelskiego i liczy na to, że pieniądze, ok. 1,2 miliona złotych, uda się pozyskać tą drogą.

Altana w Parku Młodzieżowym stanęła w 1875 roku. Wtedy bowiem z inicjatywy podpułkownika Riebla na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. Wieżyczka przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Była w tak złym stanie technicznym, że cała konstrukcja mogła w każdej chwili runąć. Od 6 lat rozmontowana konstrukcja leży na terenie MZEC-u. Koszt odbudowy był wyceniany na milion złotych.

Poprzedni artykułPo pożarze potrzebna pomoc
Następny artykułSzansa dla niepełnosprawnych