Strona główna Wydarzenia Strzegom Szansa dla niepełnosprawnych

Szansa dla niepełnosprawnych

0

Będą zdobywać zawód i rozwijać się artystycznie. Osoby niepełnosprawne intelektualnie z gminy Strzegom będą miały własne miejsce i pomoc wykwalifikowanej kadry. 20 grudnia rusza Warsztat Terapii Zajęciowej.

warsztat

Warsztat jest placówką pobytu dziennego. Na potrzeby placówki zostało przeznaczonych i wyposażonych 11 pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Uczestnikami strzegomskiego warsztatu będą osoby ze Strzegomia i okolicznych miejscowości (Goczałków, Bartoszówek, Jaroszów, Żółkiewka, Rusko, Granica), które ukończyły 18 rok życia. Obsadę warsztatu stanowi 10 wykwalifikowanych pracowników – kierownik, pięciu instruktorów terapii zajęciowej, psycholog, rehabilitant, pielęgniarka oraz pracownik administracyjno- księgowy.

 – Celem warsztatu jest stworzenie osobom niepełnosprawnym możliwości podjęcia rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywrócenia umiejętności niezbędnych do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Warsztat jest placówką pobytu dziennego, przeznaczony dla 25 uczestników. Terapia zajęciowa w warsztacie będzie prowadzona w pięciu grupach terapeutycznych, po pięć osób zakwalifikowanych na podstawie wskazań do terapii zajęciowej zawartych w orzeczeniu o niepełnosprawności wydanym przez właściwy organ – wyjaśnia burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

 Warsztat Terapii Zajęciowej oferuje wiele zajęć,  między innymi: wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych; prace stolarskie; sporządzanie posiłków; utrzymanie terenów zielonych; szycie ręczne i maszynowe; prace porządkowe; działalność na rzecz społeczności lokalnej (zajęcia teatralne); prace ogrodowe i konserwatorskie.