Strona główna Kultura Piękniejszy świat Beaty: Święta kontra trendy

Piękniejszy świat Beaty: Święta kontra trendy

0

Niedawno mój omalże dorosły syn  zarzucił mi, że w niektórych kwestiach nie potrafię być nowoczesna, nie podążam za trendami, nie przeskakuję wpojonych schematów. Jakież moje oburzenie wywołał tymi słowami…

Święta 4

Na potwierdzenie tego, że potrafię i lubię schodzić z utartych szlaków, pokażę Państwu mój sposób na budowanie świątecznego nastroju. Ważne  jednak, aby przy tym wyskakiwaniu z ram nie zapomnieć o tym, co w tym święcie najbardziej zmysłowe, ciepłe i odświętne:

1) kolor!

Po zachłyśnięciu się modnymi w poprzednich latach amarantem i złocistościami, w tym roku nie poszaleję – postawię na tradycyjną czerwień. Czerwone będą świece, obrusy i choinkowe dekoracje. Zamiast świerkowych gałęzi i jemioły, w wazonach staną gałęzie berberysów, oblepione czerwonymi koralami.Święta 5

 2)  bombki nie tylko na choince!

Oczywiście na choince wyglądają najpiękniej. Ja jednak poukładałam je w zabytkowych misach i na talerzach, tworząc monochromatyczne kompozycje. Po zapaleniu świec pomiędzy nimi, wszystkie stają się jednym wielkim, odświętnym lampionem. Koralikowe sznury choinkowe tym razem oplatają stare książki – już dawno przeczytane, lecz zbyt piękne, by się ich pozbyć. Na odświętną kompozycję nadają się w sam raz.

Święta 7

 3) świece w niecodziennej pozie!

Ich pozycja na wigilijnym stole jest w zasadzie niezagrożona. Wieczorem będą pobłyskiwać wesoło z każdego kąta pokoju. Ubrane w rustykalną wstążkę w kratkę pysznią się również w metalowym świeczniku pod sufitem. Ich pęk, przewiązany stylową tasiemką i ułożony na dywaniku z korków od wina będzie jednak również pełnił rolę dekoracji. Tych świec przy święcie nie zapalimy.

Święta 1

 4) owoce!

Z reguły dla nastroju i zapachu w domu ustawiałyśmy z córką w każdym kącie pomarańcze naszpikowane goździkami. Nie tym razem jednak. W tym roku królują rumiane jabłka z cynamonem. Owoce kupiłyśmy ze względu na ich urodę i przewiązałyśmy rafią. Ułożone na wiklinowej białej tacy będą po wigilii o uwagę gości konkurować z mięsiwem i ciastami.

Święta 6

 5) ręcznie wykonane prezenty!

W tym całym przedświątecznym szaleństwie z tłuczeniem ganków w tle próbujemy znaleźć czas, aby każdy gość miał szansę zostać obdarowanym drobiazgiem, który powstał w naszym domu. Pierniki piekłyśmy i zdobiłyśmy już jakiś czas temu. Drobne upominki wykonujemy niespiesznie od kilku dni.  Takie obdarowywanie ucieszy  i nas, i naszych gości.

Święta 2

 Mili Państwo!

Korzystając z okazji, że dane mi jest gościć w Państwa domach już od jakiegoś czasu, chciałabym życzyć Państwu pogodnych świąt, z dala od zgiełku i polityki, za to w otoczeniu przyjaciół i rodziny; spełniajmy niespełnione; pamiętajmy o tym, co ważne; odczuwajmy to, co przyjemne; pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu… 

Beata Norbert

 Święta 8

 Po piękne drobiazgi zapraszamy do sklepu Beaty Norbert:  www.zapachydoszafy.na.allegro.pl

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Makówki na świąteczny stół
Następny artykułNie chcą Kongresu Regionów