Strona główna Polityka Nie chcą Kongresu Regionów

Nie chcą Kongresu Regionów

31

O rezygnację z organizacji Kongresu Regionów w 2014 roku będzie walczyło świdnickie Prawo i Sprawiedliwość. Partia chce zgłosić projekt uchwały obywatelskiej w tej sprawie.

kongres regionow (1)

 PiS wytacza ciężkie armaty. Poza głównym argumentem, że miasta nie stać na organizację imprezy za ponad 200 tysięcy złotych, zarzuca prezydentowi wspieranie liberalnej polityki wydawnictwa Axel Springer Polska (patrona medialnego i współorganizatora), wydającego jeden z opiniotwórczych tygodników, który – zdaniem PiS, jest znany z atakowania Kościoła. „W obliczu relacji łączących władze miasta z Jego Ekscelencją Biskupem Diecezji Świdnickiej jest to sytuacja kuriozalna i niedopuszczalna” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Dodatkowo PiS zarzuca, że kongres nie przynosi samym mieszkańcom miasta żadnych korzyści, a służy wyłącznie promocji prezydenta. Natomiast – jak czytamy – uczestnicy znacznie częściej niż na obradach pojawiają się na bankietach. O zamiarze zbierania podpisów pod projektem uchwały obywatelskiej poinformował podczas piątkowej, 20 grudnia, sesji radny Robert Garstecki. Uzasadnienie wywołało gorący protest ze strony Ireneusza Pałaca, który uznał za niedopuszczalne zarzucanie prezydentowi Wojciechowi Murdzkowi wspieranie ataków na Kościół i dodał, że kongres ma zupełnie inny charakter, niż przedstawił to Garstecki.

Sam projekt uchwały jest dość enigmatyczny, bo zawiera zapis, że Rada Miejska popiera sprzeciw lokalnej społeczności w sprawie organizowania V edycji Kongresu Regionów. Nie ma zdania wprost odwołującego wydarzenie. By uchwała trafiła pod obrady, inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 200 podpisów mieszkańców i uzyskać akceptację prawną.

Ogólnopolski Kongres Regionów miał już 4 edycje. Jest to kilkudniowe spotkanie samorządowców i przedsiębiorców. W 2013 roku zorganizowano 6 sesji plenarnych i 56 dyskusji panelowych.

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Święta kontra trendy
Następny artykułBudżet Obywatelski: Pomysły na 100 milionów złotych