Strona główna Polityka Kolejne „tak” dla Aglomeracji Wałbrzyskiej

Kolejne „tak” dla Aglomeracji Wałbrzyskiej

7

Czy Świdnica nie będzie dyskryminowana? Czy aglomeracja nie powinna się nazywać wałbrzysko-świdnicka? Co zyskamy? Świdniccy radni powtórzyli dyskusję z początku września, gdy po raz pierwszy podjęli zamiar przystąpienia Świdnicy do Aglomeracji Wałbrzyskiej. I po raz drugi niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o przystąpieniu i przyjęciu deklaracji Aglomeracja Wałbrzyska.

 sesja

Na razie nie jest jeszcze ani związek, ani stowarzyszenie, ale grupa gmin, które chcą wspólnie zabiegać o środki unijne w latach 2014-2020. Nowa polityka Unii Europejskiej będzie promowała projekty o charakterze większym niż miejskie czy gminne. W Aglomeracji Wałbrzyskiej jest już 16 gmin, a wolę współpracy wyraziło kolejnych 7, w tym Świdnica. Wszystkie muszą ustalić, o jakie projekty będą wspólnie zbiegać. W tej chwili jest więcej niewiadomych niż pewników – nie wiadomo, ile z puli przyznanych z UE Dolnemu Śląskowi może trafić do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Nie wiadomo, czy wszystkie gminy będą na równi korzystały z inwestycji. Nie wiadomo nawet, jaka formułę prawna przyjmie aglomeracja. Gminy składają własne listy potrzeb, a ustalenia pewnie szybko się nie skończą. – Istotne są przede wszystkim decyzje marszałka i sejmiku – tłumaczył zastępca prezydenta Ireneusz Pałac. Jedno jest pewne – bez udziału w aglomeracji, która w sumie skupi obszar zamieszkały przez 460 tysięcy osób, miasto straci wiele szans na sięganie po środki unijne. Jednak jeżeli Świdnica będzie marginalizowana, może wycofać się z udziału.

Jakie potrzeby zgłosiła Świdnica? Dotyczą one m. in. rewitalizacji miasta, poprawy układu komunikacyjnego, budowy Regionalnego Interaktywnego Centrum Edukacyjnego, rozbudowy infrastruktury technicznej umożliwiającej aktywne spędzanie wolnego czasu – ścieżki rowerowe i rozbudowa OSiR-u, budowa hali widowiskowo-sportowej, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje administracyjne, edukacyjne i kulturalne na obszarze obszaru funkcjonalnego, budowy obwodnicy południowej (500 mln zł),  budowy budynków socjalnych w Świdnicy. Droga do przesądzenia o tych projektach jest jeszcze długa i nie wszystkie będą mogły uzyskać wsparcie w ramach RPO.

asz

Deklaracja Aglomeracji Wałbrzyskiej

Poprzedni artykułŚwiebodzice z budżetem na 2014 rok
Następny artykułKary dla dyrektora nie będzie