Strona główna Temat dnia Blisko dwieście projektów do budżetu obywatelskiego

Blisko dwieście projektów do budżetu obywatelskiego

5

Mieszkańcy Świdnicy dostali dwa tygodnie na składanie projektów do budżetu obywatelskiego, ale krótki czas zupełnie im nie przeszkodził. Pomysły można zgłaszać do piątku, 13 grudnia, do godziny 15.00.

budżet obywatelski

Dzisiaj do godziny 10.00 złożonych zostało 187 obywatelskich projektów. Do wykorzystania mieszkańcy mają 3,5 miliona złotych – 2,9 mln na inwestycje ogólnomiejskie i 600 tysięcy na dzielnicowe. – Jakość złożonych już pomysłów jest bardzo wysoka – podkreśla zastępca prezydenta Waldemar Skórski. – Mieszkańcy wykazali się ogromną dojrzałością i rozsądkiem, pokazując faktyczne problemy, jakie są do rozwiązania. Nie ma żadnych projektów „z kosmosu”. Prezydent miasta już na tym etapie stwierdził, że potencjał świdniczan jest olbrzymi i bez względu na wynik głosowania część spraw wymaga zrealizowania w inny sposób. Projekty pokazały największe potrzeby mieszkańców, a wśród nich na plan pierwszy wysuwa się Dom Spokojnej Starości. To bardzo poważna inwestycja, na którą wpłynęło aż 15 zgłoszeń. Trudno jednak będzie ją zrealizować w ciągu jednego roku. Zastanawiamy się więc, czy będzie możliwe wprowadzenie etapowania i złożenie do budżetu obywatelskiego na 2014 np. samego projektu. Dodatkowym utrudnieniem są przepisy. Prowadzenie takich ośrodków nie jest zadaniem gminy. Na pewno jednak nie jest to problem nie do rozwiązania i usiądziemy do niego zaraz na początku roku.

Wśród dużych inwestycji, do których miasto jest gotowe (ma miejsce i projekt), są schronisko dla bezdomnych zwierząt, budynek socjalny, odbudowa zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym i rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1. – Takie projekty zostały złożone. Ich realizacja będzie możliwa w ciągu roku – mówi Waldemar Skórski. – Wszystko więc w rękach mieszkańców. To od nich zależy, czy wybiorą je poprzez głosowanie.

Jak dodaje zastępca prezydenta, pojawiło się wiele pomysłów o podobnym charakterze. – Mieszkańcy albo sami, albo za naszą namową spotykali się i z kilku projektów tworzyli jeden komplementarny. To także pokazuje, jak ważne i ciekawe mechanizmy uruchomił budżet obywatelski.

Po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń wszystkie projekty zostaną ocenione pod kątem prawnym i możliwości realizacyjnych. Te, które spełnią wszystkie kryteria, trafią pod głosowanie w dniach 10-12 stycznia 2014 roku.

Wszystkie niezbędne informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na www.mojbudzet.swidnica.pl

asz

Poprzedni artykułPierwszy taki Magazyn Swidnica24.pl!
Następny artykułPo niespodziankę do Jawora