Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Browar i zamek pachnący chmielem

Znanenieznane.pl: Browar i zamek pachnący chmielem

0

Dlaczego warto przyjechać do Namysłowa?

Miłośnikom piwa, Namysłów kojarzy się z browarem. Za to miłośnicy architektury powinni wiedzieć, że Namysłów warto odwiedzić dla zamku. Pocieszeniem dla jednych i drugich może być fakt, że zamek jest obecnie własnością browaru, co czyni wyprawę do Namysłowa przyjemnością dla jednych i drugich. Na przełomie XIX i XX w.wzniesiono budynki browaru, założonego w 1895 r. niemieckiego piwowara Augustyna Haselbacha, które otoczyły zamek.

800pxnamyslow1_(js)_Details-0

Do zamku idziemy wzdłuż zachowanych miejskich murów obronnych z podwójnymi murami i licznymi basztami. Po kilku metrach naszym oczom ukarze się zamek. Nie tak łatwo jest się jednak do niego dostać. Musimy minąć budkę strażniczą, skręcić za nią w prawo, po kilkunastu krokach w lewo w skwer im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na końcu skweru musimy skręcić ponownie w lewo, a następnie pokieruje nas drogowskaz z napisem „muzeum”, który poprowadzi nas do bramy zamkowej. W końcu możemy zwiedzać…

Dziś zamek to trójskrzydłowe założenie z trapezowym wewnętrznym dziedzińcem. Budynek jest zaniedbany, ale spostrzegawczy obserwator zauważy ślady, świadczące o dawnej świetności zamku i jego architektonicznej potędze sprzed wieków. O średniowiecznym rodowodzie świadczy choćby klatka schodowa w północnym skrzydle. Na jej piętrze mieści się XIV-wieczna kaplica. Ciekawostką jest zachowana na dziedzińcu późnorenesansowa studnia ozdobiona maszkaronami, motywami roślinnymi i głowami lwów.

Zamek był m.in.: świadkiem wielu historycznych wydarzeń: w 1404 r. gościł króla Władysława Jagiełłę, a w 1439 r. zawarto tutaj ugodę pomiędzy kandydatami do tronu czeskiego: Kazimierzem Jagiellończykiem a Albrechtem Habsburgiem.

Historia

Zamek w Namysłowie zbudowany został około 1360 r. na polecenie króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego. Powstał on na miejscu wcześniejszego grodu. W 1533 r. trafił w ręce Rady Miasta Wrocławia. Został wówczas rozbudowany o zewnętrzny dziedziniec. Dalsze działania prowadzono w XVII i XVIII w. W XVIII w. zamek był także siedzibą zakonu joannitów, którzy wykupili go w 1703 r. z rąk cesarskich i przeznaczyli na siedzibę zakonnej komandorii. Po kasacji zakonu w 1810 r. przeszedł w ręce skarbu państwa, aby w 1895 r. wraz z sąsiadującym browarem trafić w ręce niemieckiego piwowara Augustyna Haselbacha. Do dziś zamek związany jest z zakładem browarniczym.

Co można tam robić?

 • Zgłębić zakamarki zamkowej architektury sprzed wieków.
 • Fotografować architektoniczne detale.
 • Skosztować namysłowskiego „napoju Bogów”.

Czego nie wolno pominąć?

 • Późnorenesansowej, bogato zdobionej studni.
 • Dobrze zachowanych murów i przejazdów bramnych.

Imprezy i wydarzenia

 • Dni Namysłowa – czerwiec.
 • Festiwal Muzyki Niezależnej Czochraj Bobra – lipiec.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 • Pozostałości murów miejskich z Bramą Krakowską z XVI-XV w.
 • Gotycki kościół p.w. św. Piotra i Pawła z XV w.
 • Barokowy, pofranciszkański zespół klasztorny z XIV w., przebudowany w XVII w.
 • Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w.
 • Barokowa kaplica cmentarna p.w. Świętej Trójcy (1708-1709).
 • Gotycki ratusz (1374-1378).
 • Kamienice mieszczańskie z XVI w.

Więcej propozycji wycieczek na znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: „Przyszłem…” Janusza Głowackiego
Następny artykuł„Pina” Wendersa na początek