Strona główna Magazyn Kino „Pina” Wendersa na początek

„Pina” Wendersa na początek

0

Świdnicki Klub Filmowy, Miejska Biblioteka Publiczna i Hurtownia Światła zapraszają na pierwszy pokaz z nowego cyklu ” Faktura, obraz, eksperyment”.

Pina

Kadr z filmu „Pina”

Projekt rozpocznie prezentacja „Piny” Wima Wendersa, głośnego dokumentu z 2011 roku, będącego swoistym hołdem reżysera oddanym postaci i sztuce  Piny Bausch, wybitnej choreografki i twórczyni niezwykle ekspresyjnego a zarazem eksperymentalnego  teatru „syntezy” ruchu i barwy. Film o pozornie prostej formie bywa nazywany dokumentem muzycznym. To właściwie rejestracja kilku spektakli zrealizowanych przez Pinę, w której każdy kadr to odrębny poemat wyrażający się w ruchu i plastyce obrazu, przeniesiony na środki ekspresji, jakimi posługuje się film. Wenders w sugestywny sposób podpatruje pracę artystki, nie ingerując w materię spektaklu, a oddając jednocześnie jego dynamikę i założenia artystyczne. Poprzez zmiany perspektywy i ujęć widz staje się zarówno biernym obserwatorem jak i uczestnikiem dzieła, w którym zaciera się granica między obrazem filmowym a teatrem ruchu. Poprzez dokument obserwacyjny, idąc za Piną Bausch, Wenders tworzy oryginalny, niezwykle dynamiczny obraz nasycony barwami, ruchem ciała i, co najważniejsze, silnymi emocjami. Dlatego ”Pina” to jeden z tych filmów, które pochłaniają widza do końca, wyzwalają jego głębokie uczucia i estetyczne wrażenia…

Projekcja, połączona z wstępem i dyskusją, odbędzie się już 9 listopada w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej tradycyjnie już o godzinie 16.00.

plakat jpg

Poprzedni artykułZnanenieznane.pl: Browar i zamek pachnący chmielem
Następny artykułTrenowali pod okiem mistrzyni