Strona główna Wydarzenia Strzegom Wyczyszczony pomnik pod nadzorem

Wyczyszczony pomnik pod nadzorem

12

Pomnik żołnierzy radzieckich w Strzegomiu dwukrotnie w tym roku stał się celem dla wandali. Po raz drugi został oczyszczony, a miasto zadecydowało o zamontowaniu w jego pobliżu całodobowego monitoringu.

pomnik Strzegom

W czerwcu granitowy cokół został spryskany farbą w spray`u. Wkrótce po oczyszczeniu, w lipcu,  cały pomnik został polany farbami w kilku kolorach. Sprawcy zostawili po sobie ślad. Na kartkach rozrzuconych wokół pomnika wypisali hasła antysowieckie i słowa sprzeciwu wobec zachowywania miejsc pamięci po czerwonoarmistach. Nikt się jednak nie podpisał. Jak już wielokrotnie przypominali strzegomscy pasjonaci historii, pomnik to pozostałość po cmentarzu. W 1948 r. zwłoki żołnierzy rosyjskich zostały przeniesione na teren usytuowany naprzeciw cmentarza przy ul. Olszowej, zaś w 1956 r. przewieziono je do Świdnicy na cmentarz żołnierzy radzieckich. Na plantach pozostał jedynie pomnik żołnierzy, poległych poza ziemią ojczystą z napisem: „Wieczna chwała bohaterom, którzy zginęli w walkach o honor i niepodległość radzieckiej ojczyzny. 1945″.

pomnik 2

– Historii nie zmienimy, a dla takich aktów wandalizmu nie ma i nie będzie przyzwolenia – kategorycznie stwierdziła w lipcu Grażyna Kuczer, rzeczniczka prasowa UM w Strzegomiu. Podkreślała, że każdorazowe piaskowanie pomnika to koszt ok. 8 tysięcy złotych. Od teraz wandale nie pozostaną anonimowi. Pomnik objęty jest miejskim monitoringiem.

Poprzedni artykułJedź pociągiem, będzie tańszy autobus
Następny artykułPotrąceni w pracy