Strona główna Temat dnia Jedź pociągiem, będzie tańszy autobus

Jedź pociągiem, będzie tańszy autobus

12

Nad  konkurencyjną opłatą dla podróżnych głosować będą świdniccy radni na sesji, zaplanowanej na 8 listopada. W związku z uruchomieniem w połowie grudnia połączenia kolejowego Świdnicy z Wrocławiem ma zostać wprowadzony zintegrowany miesięczny bilet, uprawniający do przejazdu komunikacją miejską po niskich cenach. Najdroższy, obejmujący wszystkie linie MPK, ma kosztować zaledwie 31 złotych. Osoby objęte prawem do ulg zapłacą najmniej, bo nawet 11,50 zł za cały miesiąc. Warunkiem ma być wykupienie biletu miesięcznego na przejazd pociągiem na trasie Świdnica-Wrocław.

mpk

Wprowadzenie zintegrowanego biletu miesięcznego ważnego na przejazd koleją na linii Świdnica – Wrocław – Świdnica i na wszystkich liniach komunikacji miejskiej w Świdnicy ma na celu wypromowanie nowo uruchomionych połączeń kolejowych Wrocławia ze Świdnicą – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. – Skierowane jest przede wszystkim do osób dojeżdżających do szkół i zakładów pracy we Wrocławiu i Świdnicy oraz na trasie przejazdu koleją. Rozwiązanie to pozwoli na odciążenie autobusowej linii komunikacyjnej Świdnica – Wrocław – Świdnica, przyczyni się do racjonalizacji przewozów kolejowych na tej trasie oraz do zagospodarowania i wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem odbudowanego dworca kolejowego Centrum Przesiadkowego. Wprowadzenie zintegrowanego biletu miesięcznego wpłynie również na zwiększenie liczby przewożonych pasażerów liniami komunikacji miejskiej.

Konkurencyjna cena ma charakter promocyjny i – jeśli radni podejmą uchwałę – będzie obowiązywała od 15 grudnia 2013  do 31 marca 2014 roku. Proponowana taryfa jest bardzo niska w porównaniu biletów miesięcznych w świdnickiej komunikacji miejskiej (najdroższy, obejmujący wszystkie linie, w tym podmiejskie, kosztuje 113 złotych).

Proponowana taryfa:

D. Bilety zintegrowane imienne „wspólny przejazd”
      normalny ulgowy ustawowy ulgowy gminny
cały m-c cały m-c cały m-c
1 jedna strefa 23,00 zł 11,50 zł 14,00 zł
„A”, „B”, „C”
2 dwie sąsiednie strefy 27,00 zł 13,50 zł 16,40 zł
„A<->B”,  „B<->C”, 
3 wszystkie strefy 31,00 zł 15,50 zł 19,20 zł
„A, B,C”