Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Odbudowują po powodzi

Odbudowują po powodzi

0

Lubachów, Panków, Bystrzyca Górna,  Makowice – to w tych miejscowościach trwa odbudowa powodziowych zniszczeń. Łącznie na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 972 tys. zł. w tym 500 tys. zł. w ramach rządowej pomocy na usuwanie klęsk żywiołowych – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.

Odbudowany i wzmocniony rów przy Szkolnych Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie

– W 2012 roku otrzymaliśmy największą z dotychczas przyznanych przez MSWiA wartość promesy na usuwanie skutków powodzi, 2,2 mln zł. Dzięki tym funduszom w gminie Świdnica udało się odbudować drogę gminną w Witoszowie, przeprowadzić regulację potoku Młynówka w Bystrzycy Górnej, potoku Kotarba w Mokrzeszowie oraz wykonać remont budynku komunalnego w Pogorzale– mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Do końca listopada potrwają prace przy odbudowie drogi gminnej w Bystrzycy Górnej oraz umocnień przy drodze w Makowicach. W ramach zadania w Bystrzycy Górnej na odcinku 700 m wykonane zostanie odwodnienie drogi kanalizacją deszczową i korytami ściekowymi, a droga zyska nową nawierzchnię asfaltową. Nowo wykonane przepusty zapewnią prawidłowe odprowadzenie wody, która przy dużych opadach deszczu stanowiła duży problem dla mieszkańców. Dzięki środkom przeznaczonym na odbudowę powodziowych zniszczeń, we wsi Makowice droga gminna zyska umocnienia murem z bloczków betonowych wraz z uzupełnieniem podbudowy i odtworzeniem nawierzchni bitumicznej o pow. 100m2. Łączna wartość prowadzonych zadań w Bystrzycy i Makowicach wyniesie blisko 600 tys. zł, z czego ponad 209 tys. to środki z budżetu państwa.

W Pankowie i Lubachowie zostały już zakończone prace przy oczyszczeniu rowów, ich pogłębieniu i odtworzeniu o łącznej powierzchni ponad 4,6 tys. m2 oraz umocnieniu brzegów murami oporowymi. Na murach oporowych zamontowane zostały balustrady stalowe i ogrodzenie, a montaż przepustów o łącznej długości 31 m dodatkowo poprawił gospodarkę wodną  w 2 miejscowościach, które podczas powodzi wielokrotnie odnotowywały podtopienia i zalania gospodarstw domowych.

Poprzedni artykułWielkie szycie jaśków
Następny artykułDerby dla Dekorii