Strona główna Wydarzenia Świdnica Na tropie radiowych tajemnic

Na tropie radiowych tajemnic

1

W jaki sposób współcześni „zjadacze chleba” dowiadują się o sprawach ważnych z punktu widzenia polityki, w jaki sposób odstresowują się i jak muzyka temu sprzyja, w jaki sposób dają sobie wreszcie szansę na pozyskanie niewysłowionego bogactwa lub – mówiąc inaczej – karmią się złudzeniami, że wygrają wielkie pieniądze, nowy samochód lub telewizor? Odpowiedź jest jedna: radio.

radio 6

Początkowo spełniające jedynie funkcję informacyjną i przyciągające po kilka wielopokoleniowych rodzin do jednego odbiornika, aby usłyszeć fragmenty relacji z frontu, zdobyć choćby skrawki informacji o poległych na frontach czy rannych podczas zamieszek. Radio stopniowo rozwijało się, aby w czasach Pokoju XXI wieku móc zabawiać i relaksować słuchaczy.

Przekonali się o tym uczniowie klas humanistycznych II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy – pierwszej i trzeciej, którzy 8 listopada pod opieką nauczycielki Haliny Kopeć i dziennikarki Agnieszki Szymkiewicz udali się z wizytą do Radia Wrocław. Jej celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem tego lokalnego medium i przyjrzenie się pracy radiowców. Wyjazd sprawił jednak znacznie więcej – zachęcił niektórych uczniów do bliższego kontaktu z Radiem Wrocław poprzez wzięcie udziału w studenckim stażu i zdobycie doświadczenia, które może okazać się pomocne w przyszłej karierze zawodowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć salę koncertową Radia Wrocław, gdzie zapoznali się z historią rozgłośni. O historii „opowiadały” tez eksponaty, zgromadzone w radiowym Muzeum. Niezapomnianym przeżyciem było zobaczenie na żywo nagrywanych audycji i bezpośredniego przekazu na antenę. Miła atmosfera dopełniła chęci bliższego poznania tej stacji, której popularność pozostaje nieco w cieniu „ZETki” czy RMF FM.

Łatwo przyznać, że wolimy czasem posłuchać radia niż członków rodziny. Posłuchać radia, aby być na bieżąco nie tylko z tym, co dzieje się tu i teraz, ale także z historią, i wreszcie posłuchać radia, aby pozostać anonimowym słuchaczem, zapomnieć o stresie dnia codziennego przy ulubionych piosenkach, nie musieć brać udziału w dyskusjach, a jedynie poznać poglądy kilku stron na temat omawianych na antenie kwestii. Stacja 102,3 daje nam Taka możliwość, aż chce się zaśpiewać jingiel  „Radio Wrocław na cały ro(c)k!”.

Dominika Sieńko

Klasa III d, II LO w Świdnicy

Praca wyróżniona podczas warsztatów dziennikarskich, prowadzonych przez II LO w Świdnicy przy współpracy z portalem Swidnica24.pl.

Poprzedni artykułZginął rowerzysta
Następny artykułŚwidnica Liga Halowa – terminarz