Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Najdziwniejsze muzea na Dolnym Śląsku

Znanenieznane.pl: Najdziwniejsze muzea na Dolnym Śląsku

1

Jeśli muzeum kojarzy się Wam z niezbyt porywającymi gablotkami i niewiele mówiącymi zbiorami, martyrologią albo królami spoglądającymi na Was srogo ze ścian… to znaczy, że nie byliście w żadnym z poniższych miejsc. Na Dolnym Śląsku znajdziecie muzea, których kolekcje są dość nietypowe. Sprawdźcie sami!

muzeum ognia

Muzeum Ognia

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

Złoty Stok może poszczycić się jedną z ciekawszych atrakcji. Jest nią Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, które można zwiedzać w dawnej Kopalni Złota. Przestrogi, które doczekały się swojego muzeum to nic innego jak tabliczki BHP z epoki socjalizmu, jakie w niespotykanych dziś ilościach można było znaleźć w ówczesnych zakładach pracy. Tabliczki te wyróżniają się nie tylko ilością, ale i fantazją z jaką strażnicy zasad BHP ostrzegali pracowników przed grożącymi im niebezpieczeństwami. Teksty takie jak:” Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie”, „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych”, „Żadna renta nie zastąpi ci zdolności do pracy”, „Wypadki przy pracy spowodowane są czyjąś winą – niechże ta wina nie będzie twoją!”, czy „W czasie pracy nie pytaj o godzinę, może być twoją ostatnia”. To tylko niektóre z „kwiatków” jakie możemy tu znaleźć. BHP-owcy z epoki PRLu nie ograniczali się jednak jedynie do przestrzegania zasad pracy. Dowodem ich fantazji dotyczącej innych obszarów życia są tabliczki mówiące: „Wejście do toalety wyłącznie za okazaniem książeczki zdrowia”, „Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie”.
Muzeum stale się rozrasta, tabliczki są tu przywożone z całej polski w dużej mierze przez odwiedzających. Nie bez znaczenia w ich hojności jest tu fakt, że każdy kto taką tabliczkę podaruje może zwiedzić kopalnię za darmo.

Muzeum Żaby

Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju powołano do życia w 2008 r. Jego unikalną kolekcję obejmującą ponad 3000 eksponatów z całego świata łączy motyw zielonego płaza. Są tu zgromadzone przedmioty codziennego użytku, m. in. biżuteria, mydelniczki czy skarbonki, ale również figury przedstawiające najróżniejsze, mniejsze i większe żabki. Główny celem twórców wystawy jest propagowanie ochrony płazów i przekazanie odwiedzającym informacji o działaniach realizowanych w tym zakresie.
Muzeum mieści się przy siedzibie Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Każdy chętny może podarować mu własny drobiazg, powiększając tym samym coraz bogatszą kolekcję figurek.

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice znajdują się u podnóża Śnieżki. Jest to miejsce, gdzie odwiedzający mogą poznać historie i legendy związane z Karkonoszami. Ekspozycje przedstawiają legendy związane z Karkonoszami, a przede wszystkim z Duchem Gór zwanym również Karkonoszem i Liczyrzepą. W podziemiach muzeum można zobaczyć m.in: walońską sztolnię, chatkę karkonoskiego laboranta, Salę Czterech Żywiołów czy szkielet Władcy Gór.
Jest to jedyna tego typu ekspozycja w Polsce i na świecie. Wszystkie „eksponaty” i urządzenia zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby Karkonoskich Tajemnic, dlatego też panujący wewnątrz tajemniczy, niepowtarzalny nastrój, kształtuje emocje u gości.

Muzeum Motoryzacji

Muzeum Motoryzacji Topacz zabiera swoich gości w wyjątkową podróż do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter. Zwiedzając obiekt przeniesiecie się w czas początków polskiej motoryzacji, pionierskich konstrukcji lat trzydziestych, takich jak legendarny Sokół 1000 oraz 600, Fiat 508 z polskiego montażu, a dla  amatorów luksusu w najczystszej postaci –  największa w Polsce kolekcja samochodów Rolls&Royce i Bentley zawierająca także unikatowe  egzemplarze z lat trzydziestych.
W muzeum zobaczycie także pojazdy z okresy PRL-u: Junaki, Fumki, motorynki i rowery.
Muzeum znajduje się na terenie Zamku Topacz.

Muzeum Ognia

Muzeum Filumenistyczne to nie tylko jedna z perełek Bystrzycy Kłodzkiej, ale i unikat w skali świata! Mało kto wie, że to niepozorne, tak mało znane miejsce kryje, jako jedne z trzech w Europie, niesamowity zbiór etykiet zapałczanych.
W czasie zwiedzania wystawy dowiadujemy się jaką rolę pełniły opakowania zapałczane, zobaczymy te najstarsze i te najnowsze. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda pudełko zapałek w Chinach, Indiach czy USA, oraz jakie treści przekazywało w czasach PRL, musicie odwiedzić to miejsce.
Bardzo ciekawa jest część poświęcona zapalniczkom o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Znajdziemy tutaj zapalniczki benzynowe, elektryczne i unikatową chemiczną Döbereinera. W czasie wycieczki możesz się dowiedzieć, jak żołnierze podczas I i II wojny światowej, niczym McGaywer, robili zapalniczki z łusek po nabojach.

Więcej ciekawostek i propozycji wycieczek na portalu znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Faceci z sieci
Następny artykułCzary Penelopy: Ziemniaki jak z ogniska