Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Muzea militariów w Polsce

Znanenieznane.pl: Muzea militariów w Polsce

0

Muzeum Broni i Militariów

Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie k. Świdnicy to jedyne Muzeum tego typu w Polsce. Placówka ta istnieje od 2001 roku, lecz jej historia sięga roku 1999 kiedy to uzyskała statut nadania od ówczesnego Ministra Kultury. Właścicielem i twórcą muzeum jest Stanisław Gabryś.
W Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Ogrom eksponatów datowanych jest na czasy II wojny światowej. Na wystawach możemy oglądać takie eksponaty jak karabiny, pistolety, rewolwery, moździerze, moździerze okopowe, pistolety maszynowe. Część zgromadzonych obiektów jest unikatowa w skali kraju. Muzeum prowadzi także dział dydaktyczny, który wygłasza prelekcje na tematy broni oraz militariów i oferuje usługi przewodnicze.

muzea militariów

Zdjęcie ilustracyjne

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zostało powołane w 1963 roku. Podstawę zbiorów stanowiły zabytki zebrane dzięki inicjatywie kołobrzeskiego nauczyciela Jana Frankowskiego. Zbiory gromadzony były w średniowiecznej kamieniczce przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5. Pierwotnie placówka miała charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski, a ostatecznie historyczno-wojskowy.
Z okazji 1000-lecia Chrztu Polski na potrzeby muzeum przekazano wieżę kolegiaty kołobrzeskiej, w której, 8 V 1966 r., otwarto pierwszą wystawę historyczno-wojskową. Od tego momentu rozpoczęto systematyczne gromadzenie zbiorów z zakresu historii wojskowości.
W 1970 r. muzeum otrzymało nazwę: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a w styczniu 1972 r. nadano mu statut i rangę specjalistycznego, autonomicznego muzeum.

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze k. z/s w Drzonowie jest położone 15 km od Zielonej Góry, w kierunku Krosna Odrzańskiego. To jedna z największych w Polsce, a zarazem jedyna historyczno-wojskowa placówka muzealna na terenie Środkowego Nadodrza.
Zgromadzono tu eksponaty związane z historią wojskowości powszechnej i polskiej od czasów średniowiecza do współczesności. Wśród ponad 5 tysięcy eksponatów na uwagę zasługują m.in.: samoloty i śmigłowce wojskowe, motocykl z wózkiem bocznym, czołgi, radar naprowadzania rakiet, działa samobieżne, opancerzone transportery. Zbiory ciężkiego sprzętu wojskowego eksponowane są na terenie 4-hektarowego krajobrazowego parku oraz w pawilonie ekspozycyjnym o powierzchni 600 m2  (pawilon jest otwarty w okresie letnim). W plenerowym mini-skansenie fortyfikacyjnym można podziwiać bogatą muzealną kolekcję.
Obiekt prezentuje stałe ekspozycje: „Dawna Broń”, „Wojsko Polskie 1914-1945”, „Polskie Kobiety-Żołnierze”, „Wojsko Polskie po 1945”, „Gabinet Myśliwski” oraz wystawy czasowe. Lubuskie Muzeum Wojskowe organizuje również liczne imprezy plenerowe.

Muzeum Spadochroniarstwa

Na ekspozycje Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle składają się mundury, odznaki, oznaki rozpoznawcze oraz insygnia jednostek spadochronowych i specjalnych z całego świata. W skład zbiorów wchodzi ponad 10 000 eksponatów i jest to największa poświęcona tej tematyce kolekcja w kraju.W muzeum prezentowana jest historia polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP, poprzez 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, Cichociemnych, Grenadierów, 1 Samodzielną Kompanię Commando, 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, 1 Batalion Specjalny (Szturmowy), Batalion PARASOL, 1 Batalion Szturmowy, 6 Pomorską Dywizję Powietrzno Desantową, 48. 56. 62. Kompanie Specjalne LWP, po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze.

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego

Skansen jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Zgromadzono tu sprzęt radiolokacyjny, który Wojsko Polskie wykorzystywało w latach 70., 80. i 90. Jest to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 roku przez Wojsko Polskie, m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna, stacja radiolokacyjna, haubica 122 mm, armata przeciwpancerna 75 mm, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów, pomnik odzyskania niepodległości (dawniej znajdował się na ratuszu jeleniogórskim). Wielką zaletą wystawy jest możliwość obejrzenia wnętrza eksponatów, także śmigłowca, bo oprócz pojazdów na wystawie prezentowany jest też Mi-2 w wersji ratownictwa lotniczego. Wystawa powstała w 1980 roku przy ul. Staromiejskiej, w 1995 roku ekspozycję plenerową przeniesiono na wydzielony teren przy jednostce wojskowej przy ul. Sudeckiej, w maju 2002 eksponaty zostały odnowione.

Więcej propozycji wycieczek na portalu znanenieznane.pl

Poprzedni artykułMKS po raz pierwszy zagra na własnym boisku
Następny artykułKinoniedziele w Salvadorze