Strona główna Wydarzenia Świdniccy Kawalerowie Orderu Uśmiechu w książce

Świdniccy Kawalerowie Orderu Uśmiechu w książce

0

Obok Jana Pawła II, Jacka Kuronia czy Ireny Sendlerowej znaleźli się  cukiernik, Eugeniusz Kępa, poetka Danuta Saul-Kawka i Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Świdniczanie współtworzą galerię Kawalerów Orderu Uśmiechu, którą opracował dziennikarz Tadeusz Belerski. To pierwszy tom, w który znalazło się 50 z blisko 1000 kawalerów dziecięcego odznaczenia. 

książka Order Uśmiechu

Książka nie jest zbiorem biogramów. To zapis rozmów z samymi kawalerami. Tadeusz Belerski skupił się na pytaniach, dotyczących pasji niesienia pomocy. Bohaterowie z własnej perspektywy opisują swoje działania na rzecz dzieci. Autor we wstępie przyznaje, że długo nosił się z zamiarem spisania takich rozmów i niestety, nie zdążył zapytać wszystkich kawalerów. O tych, którzy już odeszli, opowiadają bliscy.

Eugeniusz Kępa, świdnicki cukiernik, przez lata wspierał dzieci z Domu Dziecka, Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, a także szkoły czy przedszkola. Za swoją wrażliwość został Orderem Uśmiechu uhonorowany w 2001 roku. Cztery lata później dzieci zawnioskowały o odznaczenie Danuty Saul-Kawki, poetki, a przede wszystkim osoby niezwykle czułej na krzywdę. Danuta Saul-Kawka wspiera nie tylko organizacje, ale wiele prywatnych osób i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Oddaje się pasji społecznikowskiej mimo choroby, która od wielu lat nie pozwala jej opuszczać wózka inwalidzkiego.

Marek Michalak jest najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu w historii. Odznaczenie otrzymał w 1994 roku jako 23-latek. dzieci nagrodziły świdniczanina za założenie Stowarzyszenia Przyjaciół dzieci Chorych „Serce”, które objęło opieka maluchy z najbardziej potrzebujących rodzin. Marek Michalak został kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu, a od dwóch kadencji pełni funkcję Rzecznika Praw Dziecka.

Książka „Kawalerowie Orderu Uśmiechu” Tadeusza Belerskiego jest dostępna w dobrych księgarniach.

 

Poprzedni artykułWejściówki na mistrzowski „Kwartet”
Następny artykułTragedia na drodze krajowej nr 35 [FOTO/WIDEO]