Strona główna Temat dnia Remontują prawdziwego kolosa

Remontują prawdziwego kolosa [FOTO]

0

Pól miliona złotych będzie kosztował remont jedynego czynnego parowozu na Dolnym Śląsku. W Muzeum Przemysłu i Techniki w Jaworzynie Śląskiej trwa remont lokomotywy TKt48-18.

gala parowozow w Jaworzynie Śląskiej 29.09.2012 r (29)

Tuż po Gali Parowozów, która miała miejsce we wrześniu, parowóz został wyłączony z ruchu i musi przejść kosztowną naprawę główną. Takie naprawy przeprowadza się raz na 20 lat – mówi Katarzyna Szczerbińska – Tercjak.  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku od  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało 100 tysięcy złotych. Dzięki temu zastrzykowi pieniędzy rozpoczęto naprawę główną obejmującą m.in. remont i konserwację podwozia parowozu oraz wymianę kotła parowozowego. Całość prac zakończona zostanie w połowie 2014 roku. Muzeum ma plany, aby po remoncie parowóz w swoją pierwszą podróż wyruszył na galę parowozów w Wolsztynie, która ma miejsce zawsze w ostatni weekend kwietnia.

odcinanie kotła

Lokomotywa TKt48-18 pochodzi z tzw. pierwszej serii. Wyprodukowana została w 1951 roku w Poznaniu. Służbę na PKP rozpoczęła w kwietniu 1951 roku w Warszawie.  Na Dolny Śląsk została skierowana w październiku 1964 roku. Od 1994 roku stacjonuje w Jaworzynie Śląskiej. Do 2005 roku lokomotywa była jednym z nieczynnych eksponatów Muzeum w Jaworzynie Ślaskiej.  Z pomocą przyszedł Anglik Howard Jones, prezes Towarzystwa „The Wolsztyn Experience”. Zajmuje się ono głównie organizacją turystyki kolejowej z całego świata. W zamian za remont kapitalny parowozu oraz jego ponowne uruchomienie, dzierżawca mógł dysponować lokomotywą przez cztery lata. W 2006 roku, po przeprowadzeniu remontu kapitalnego, parowóz powrócił na linie kolejowe. Był wykorzystywany przede wszystkim do organizowania przejazdów specjalnych i okolicznościowych na terenie całego kraju.

W 2010 roku parowóz powrócił do Jaworzyny Śląskiej i stał się od razu największą atrakcją Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, organizowane „Weekendy pod Parą” podczas, których Muzeum na nowo zmieniało się w czynną parowozownię przedstawiając czynności związane z obsługą, czyli obrządzanie parowozu, pracę drużyny parowozowej, wnętrze budki maszynisty oraz obracanie parowozu na obrotnicy przez ostatnie lata cieszyły się wielką popularnością wśród odwiedzających Muzeum. Posiadanie czynnego parowozu TKt48-18 zainspirowało Muzeum do organizacji „Gali Parowozów”, czyli Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Parowozów- imprezy promującej dziedzictwo techniczne i przemysłowe, podczas którego TKt-ka występowała w roli gospodyni.

Każdy może na bieżąco śledzić postępy prac na funpage na Facebook oraz na nowo tworzonej stronie www.tkt48.pl. Ponadto Muzeum zachęca do oddania 1 % podatku oraz darowizn na remont główny parowozu, tak – aby przyszły sezon turystyczny mógł być rozpoczęty pod parą!

Poprzedni artykułRajd na dobry początek
Następny artykułWysypisko nadal straszy